Մեծ Բրիտանիան ուշադրությամբ հետևում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը. Ջուդիթ Ֆարնուորթ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ, ընդգծելով, որ Միացյալ Թագավորության հետ միջպետական կապերի ամրապնդման, փոխգործակցության ընդլայնման և երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանը կներդնի բոլոր ջանքերը հայ-բրիտանական միջպետական օրակարգը նոր նախաձեռնություններով ավելի հարստացնելու և առաջ մղելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որում, զրուցակիցների համոզմամբ, մեծ է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի ավանդը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ խորհրդարանականների միջև ակտիվ շփումներն ու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման դինամիկան կշարունակվեն նաև ՄԹ խորհրդարանում ձևավորվելիք նոր բարեկամության խմբի հետ: Հանրապետության Նախագահը միջխորհրդարանական և առհասարակ, հայ-բրիտանական կապերի զարգացման գործում ընդգծել է բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի մեծ ներդրումը, ով նաև ԼՂ այցերի լավ ավանդույթ ստեղծեց:
ՀՀ Նախագահը և ՄԹ դեսպանը բարձր են գնահատել նաև պաշտպանության ոլորտում ձևավորված հայ-բրիտանական համագործակցությունը` այդ առումով կարևոր ձեռքբերում համարելով 2014թ. սեպտեմբերին Երևանում կայացած քննարկումներն ու ռազմական համագործակցության պլանի ստորագրումը:
Սերժ Սարգսյանը և դեսպան Ֆարնուորթը մեծապես կարևորել են համագործակցությունը առևտրատնտեսական ոլորտում և միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի ու այլ կազմակերպությունների շրջանակներում:
Ջուդիթ Ֆարնուորթն ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիան ուշադրությամբ հետևում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը և ցանկանում է բոլոր միջոցներով աջակցել այդ ձևաչափով տեղի ունեցող խաղաղ բանակցային գործընթացին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման, ինչպես նաև Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող այլ հարցերում Մեծ Բրիտանիայի անկողմնակալ դիրքորոշման համար:
Միացյալ Թագավորության դեսպանը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստակամ է առաջատար դեր ստանձնել Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցությունը կարգավորող նոր իրավական շրջանակի ձևավորման հարցում, որը, նրա համոզմամբ, կարող է շարժիչ ուժ հանդիսանալ ինչպես հայ-բրիտանական երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությունն առաջ մղելու և զարգացնելու գործում:

Великобритания внимательно следит за деятельностью Минской группы ОБСЕ – Джудит Фарнворт
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства в РА Джудит Фарнворт вручила сегодня верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал ей успехов, подчеркнув, что существуют все предпосылки для укрепления межгосударственных связей с Соединенным Королевством, расширения взаимодействия и поднятия двусторонних отношений на качественно новый уровень.
Серж Саргсян выразил надежду, что новоназначенный посол приложит максимум усилий в направлении обогащения армяно-британской межгосударственной повестки новыми инициативами.
В ходе встречи собеседники отметили важность межпарламентского сотрудничества, в котором, по их убеждению, весомым является вклад действующих в парламентах двух стран групп дружбы. Президент Саргсян выразил надежду, что активные контакты между парламентариями и динамика проведения регулярных консультаций вокруг представляющих взаимный интерес вопросов продолжатся и с формирующейся в парламенте Соединенного Королевства новой группой дружбы. Президент Армении в развитии межпарламентских и армяно-британских связей в целом подчеркнул большой вклад баронессы Керолайн Кокс, которая сформировала также хорошую традицию визитов в Нагорный Карабах.
Президент Армении и посол Соединенного Королевства высоко оценили также сформировавшееся в сфере обороны армяно-британское сотрудничество, назвав в данном контексте важным достижением прошедшие в сентябре 2014 года в Ереване обсуждения и подписание плана стратегического сотрудничества.
Серж Саргсян и Джудит Фарнворт обозначили также важность сотрудничества в торгово-экономической сфере и в рамках международных структур, в том числе ООН, ОБСЕ и других организаций.
Джудит Фарнворт подчеркнула, что Великобритания внимательно следит за деятельностью Минской группы ОБСЕ и желает всеми средствами содействовать переговорному процессу в данном формате.
Президент Саргсян поблагодарил Великобританию за беспристрастную позицию в вопросе карабахского урегулирования, а также в других имеющих жизненно важное для Армении значение вопросах.
Джудит Фарнворт отметила, что Соединенное Королевство готово взять на себя ведущую роль в вопросе формирования новых правовых рамок, регулирующих сотрудничество между Арменией и ЕС, что, по ее убеждению, может стать движущей силой в деле развития и продвижения как армяно-британских двусторонних отношений, так и многостороннего сотрудничества.