Հայաստանի գյուղատնտեսությունը այլևս հարկերից ազատված ոլորտ չի լինելու
«Հայկական ժամանակը» գրել է. «2020 թվականից սկսած՝ Հայաստանի գյուղատնտեսությունը այլևս հարկերից ազատված ոլորտ չի լինելու:
Սա արձանագրված է հարկային նոր օրենսգրքում, որի նախագիծը երեկ հավանության արժանացավ կառավարության նիստի ժամանակ:
Գյուղատնտեսության հարկային արտոնությունները պետք է վերանայեին դեռ այս տարվա հունվարի 1-ից, ինչը Հայաստանի՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը անդամակցելու պայմաններից մեկն էր: Սակայն այդ ժամկետը հետաձգվեց: Հարկային նոր օրենսգրքով, փաստորեն, սահմանվում է գյուղատնտեսության հարկային արտոնությունների վերացման նոր ժամկետ: Նույն՝ 2020 թվականից  սկսած ավելացված արժեքի հարկով սկսելու է հարկվել նաև գյուղտեխնիկայի, թունաքիմիկատների, տնկիների, սերմնացուների վաճառքը:
Գյուղատնտեսության հարկային արտոնությունները վերացնելուց հետո կառավարությունը սկսելու է սուբսիդիաներ տրամադրել այդ ոլորտին, ինչը մասամբ կամ նույնիսկ ամբողջությամբ կարող է փոխհատուցել հարկային նոր բեռը, որը դրվելու է գյուղացիների վրա: Սակայն այստեղ առաջանում են գյուղմթերքների արտադրության և իրացման հետ կապված հաշվառման լրջագույն խնդիրներ, որոնց իրականացումը ծախսատար է լինելու»:

«Айкакан жаманак»: Сельское хозяйство будет лишено налоговых льгот с 2020 года
С 2020 года сельское хозяйство Армении больше не будет освобожденной от налогов сферой. Это закреплено в новом Налоговом кодексе РА, проект которого вчера был одобрен во время заседания правительства, пишет газета «Айкакан жаманак»
«Налоговые льготы для сельского хозяйства должны были быть пересмотрены с 1 января этого года, что было одним из условий вступления Армении во Всемирную торговую организацию. Однако этот срок был отложен. В новом Налоговом кодексе РА фактически устанавливаются новые сроки отмены налоговых льгот для сельского хозяйства. С 2020 года налогом на добавленную стоимость будут облагаться также продажа сельскохозяйственной техники, пестицидов, саженцев, удобрений.
После отмены налоговых льгот для сельского хозяйства правительство начнет предоставлять субсидии тем отраслям, которые частично или целиком могут компенсировать новое налоговое бремя, возлагаемое на фермеров.
Однако здесь возникают уже серьезнейшие проблемы учета, связанные с производством и реализацией сельскохозяйственной продукции», - отмечает издание.