Հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 10 000 կրակոց
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն հոկտեմբերի 4-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը  խախտվել է շուրջ 800 անգամ, որի ընթացքւմ, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ ականանետերից ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 10 000 կրակոց: Այս մասին հայտնում են ՊԲ մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել շփման գծի ողջ երկարությամբ մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար: Միաժամանակ ՊԲ հակաօդայինները առաջնային գծից մոտ 50 կմ խորության վրա` Ադրբեջանի տարածքում, հավաստանշել են հակառակորդի օդուժի ուսումնամարտական թռիչքներ և վստահորեն հետևել դրանց ուղերթին մինչև վայրէջք:

ВС Азербайджана 800 раз нарушили режим перемирия
ВС Азербайджана с 4 по 10 октября нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики около 800 раз. Как сообщили в пресс-службе Минобороны НКР, в направлении армянских позиций произведено более 10 000 выстрелов из различного вида стрелкового оружия, в том числе минометов калибра 60 и 82 мм и гранатометов «АГС-17».
Передовые подразделения Армии обороны нанесли соразмерный ответ на провокационные действия противника и предприняли необходимые шаги для организации надежной защиты боевых позиций.
Кроме того, в 50 км от линии соприкосновения силы ПВО Нагорного Карабаха заметили учебно-боевые полеты авиации противника.