Նախագահ. Հանդուրժողականության, խաղաղ գոյատևման և ժողովրդավարության վրա հիմնված հասարակության կառուցումը բոլորիս նպատակն է
10/10/2015 10:11
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովի նստաշրջանի բացման արարողությանը։ Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Համաժողովի 31-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել կազմակերպության անդամ երկրների և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության շուրջ 500 ներկայացուցիչ: Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:
Ստորև ներկայացնում ենք Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը՝ Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ նախարարական համաժողովի ժամանակ.
Համաժողովի հարգելի՛ նախագահ,
Տիկի՛ն գլխավոր քարտուղար,
Պատվիրակությունների հարգարժա՛ն ղեկավարներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ազդարարել այս ներկայացուցչական հանդիպման՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի 31-րդ նիստի մեկնարկը: Սա բացառիկ միջոցառում է մեր երկրի համար, և Հայաստանը նույնքան բացառիկ ջերմությամբ ու նվիրումով է հյուրընկալում ֆրանկոֆոն մեծ ընտանիքի անդամներին: Այս համաժողովը լավագույն առիթ է բոլորիս համար՝ մեկ անգամ ևս արժևորելու ֆրանկոֆոն մշակույթը և ամփոփելու ողջ տարվա ընթացքում Հայաստանում տիրող ֆրանկոֆոն հանդիսավոր մթնոլորտը: Ջերմորեն ողջունում եմ բոլորիդ Երևանում։
Թույլ տվեք նաև շնորհավորել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նորընտիր գլխավոր քարտուղար տիկին Միկայել Ժանին, ով իր ներկայիս պաշտոնում առաջին անգամ է մասնակցում կազմակերպության նախարարական համաժողովի աշխատանքներին: Պաշտոնավարման այս կարճ ժամանակահատվածում տիկին Ժանը լավագույնս է ներկայացրել կազմակերպությունը և վերջինիս մաս կազմող կառույցները միջազգային ասպարեզում: Վստահ եմ, որ նրա խոհեմ ղեկավարությամբ կազմակերպությունը կշարունակի նախորդ գլխավոր քարտուղարի` Սենեգալի նախկին նախագահ Աբդու Դիուֆի` ավելի քան տասնամյա գործունեության լավագույն ավանդույթները և նոր նվաճումներ կարձանագրի կազմակերպության աշխատանքներում: Շնորհավորում եմ, տիկին Միկայել:
Հայաստանը դարերի խորքից եկող ամուր կապեր ունի Ֆրանկոֆոնիայի ընտանիքի անդամ երկրներից շատերի հետ: Դեռ շուրջ մեկ հազարամյակ առաջ ֆրանսերենը Միջերկրական ծովի ափերին տեղակայված Կիլիկիայի հայկական թագավորությունում հայոց արքունիքի պաշտոնական գրագրության և արվեստի լեզու էր: Այսօր Հայաստանը հաստատակամորեն իրականացնում է Ֆրանկոֆոնիային իր անդամակցությամբ ստանձնած՝ ֆրանսերեն լեզվի տարածման ու խորացման հանձնառությունը:
Այսօր աշխարհի հինգ մայրցամաքները ներկայացնող 80 պետություն և կառավարություն, այդ թվում նաև առանձին կազմավորումներ ներկայացնող կազմակերպության մաս լինելը մեզ համար նոր հնարավորություններ է ընձեռում պատմական կապերի ամրապնդման և նորերի հաստատման ու խորացման համար:
Այսօր մենք ապրում ենք միջազգային ասպարեզում ի հայտ եկած նոր ճգնաժամերի և սպառնալիքների պայմաններում, բաժանարար գծերի խորացման ականատես ենք դառնում: Ուստի, առանձնակի կարևորություն են ստանում միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունները, որոնք ոչ թե բաժանում են, այլ միավորում։ Մենք պետք է ամրապնդենք մեր կառույցները, բարձրացնենք դրանց արդյունավետությունն ու նշանակությունը։ Այս առումով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը բացառիկ կարևորություն ունի. չէ՞ որ մենք համախմբվել ենք առաջին հերթին արժեքային նկատառումներից ելնելով, ինչը թանկ է ու հարատև միավորող գործոն՝ ներկայիս աշխարհում։
Ցավոք, հակամարտությունները և ճգնաժամերը շարունակում են սպառնալ նաև ֆրանկոֆոն տարածքի որոշ տարածաշրջանների անվտանգությանը և վտանգել կայուն զարգացումը: Պատահական չէր, որ Հայաստանը, որպես նախարարական համաժողովի գլխավոր թեմա, առաջարկեց հենց «Խաղաղությունը, հանդուրժողականությունը, երկխոսությունը և փոխըմբռնումը ֆրանկոֆոն տարածքում» թեման: Մենք հավատում ենք, որ հանդուրժողականության միջոցով կարելի է խուսափել բազմաթիվ խնդիրներից: Եվ հակառակը՝ անհանդուրժողականությունը կարող է հանգեցնել ճգնաժամերի, հակամարտությունների և անգամ մարդկության դեմ ուղղված ամենադաժան հանցագործության՝ ցեղասպանության իրականացման։ Մենք դա սեփական փորձով գիտենք։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ ընդգծել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման համատեքստում ֆրանկոֆոն ընտանիքի համերաշխությունն ու զորակցությունը հայ ժողովրդին՝ արտահայտված կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հայտարարության միջոցով: Մեր խորին համոզումն է, որ միայն բոլորիս ջանքերի համախմբման միջոցով է հնարավոր կանխարգելել նման ոճրագործությունները և անցյալից դասեր քաղելով՝ պահպանել և հարգել համամարդկային, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոնիայի համընդհանուր արժեքները: Հանդուրժողականության, խաղաղ գոյատևման և ժողովրդավարության սկզբունքների վրա հիմնված հասարակության կառուցումը մեր բոլորի նպատակն է:
Կան այլ բնագավառներ, որտեղ մենք կարող ենք միասնաբար գործել` մարդու իրավունքների պաշտպանություն, միգրացիա, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, տնտեսական զարգացմանն ու երիտասարդությանն առնչվող խնդիրներ. դրանք բոլորն էլ Ֆրանկոֆոնիան վաղուց դասել է իր առաջնահերթությունների շարքին:
Ցանկանում եմ հատկապես առանձնացնել կլիմայական փոփոխությունների վերահսկման խնդիրը: Մեր սերունդների համար առողջ ու անվտանգ ապագա կերտելը մեզանից յուրաքանչյուրի և բոլորիս ընդհանուր պատասխանատվությունն է։ Այս առումով ես վստահ եմ, որ ֆրանկոֆոն համայնքն իր ներդրումը կունենա այս տարեվերջին Փարիզում կայանալիք՝ Կլիմայական փոփոխություններին նվիրված համաժողովի հաջողության գործում:
Հայաստանի լիիրավ անդամակցությունից երեք տարի անց, Երևանում անցկացնելով այս համաժողով, մենք ցանկանում ենք վերահաստատել մեր երկրի նվիրվածությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը՝ համագործակցության ու երկխոսության այս տարածքին, որի շրջանակներում ծաղկում է Ֆրանկոֆոնիայի հարստություն հանդիսացող բազմազանությունը: Մեզ համար ֆրանկոֆոնիան մշակույթ է, մտածելակերպ, բարոյական արժեհամակարգ:
Համաժողովի աշխատանքներին մաղթում եմ արդյունավետ ընթացք, իսկ ձեզ՝ նաև ակտիվ և հաճելի ճանաչողական ժամանց Հայաստանում:

Серж Саргсян: Построение безопасного будущего для наших поколений – общая ответственность каждого из нас
10/10/2015 11:03
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна принял участие в церемонии открытия сессии конференции министров иностранных дел Международной организации франкофонии. С целью участия в 31-й сессии конференции в Армению прибыли около 500 представителей стран-членов организации и секретариата Международной организации франкофонии. Президент Республики на форуме выступил с речью.
Выступление Президента Сержа Саргсяна на 31-й министерской конференции франкофонии
"Уважаемый председатель конференции!
Госпожа генеральный секретарь!
Уважаемые главы делегаций!
Для меня большая честь возвестить о начале этой представительной встречи – 31-го заседания министерской конференции Международной организации франкофонии. Это исключительное мероприятие для нашей страны, и Армения с такой же исключительной теплотой и удовольствием принимает членов большой семьи франкофонии. Эта конференция – лучшая возможность для всех нас, чтобы еще раз высоко оценить франкофонскую культуру и обобщить царящую в течение всего года в Армении торжественную атмосферу франкофонии. Горячо приветствую всех вас в Ереване.
Позвольте также поздравить новоизбранного генерального секретаря Международной организации франкофонии госпожу Микаель Жан, которая на своей нынешней должности впервые участвует в работе министерской конференции организации. За этот короткий период работы на данной должности госпожа Жан наилучшим образом представляла организацию и составляющие ее часть структуры на международной арене. Уверен, что под ее разумным руководством организация продолжит лучшие традиции более чем десятилетней деятельности предыдущего генерального секретаря – бывшего президента Сенегала Абду Диуфа и зафиксирует новые достижения в работе организации. Поздравляю, госпожа Микаель.
Армения имеет идущие из глубины веков прочные связи со многими странами-членами семьи франкофонии. Еще около тысячи лет назад французский язык был языком официальной переписки и искусства при дворе армянских царей Киликийского армянского царства, расположенного на берегу Средиземного моря. Сегодня Армения твердо осуществляет обязательство по распространению и углублению французского языка, принятое своим членством во Франкофонии.
Сегодня быть частью организации, представляющей 80 государств и правительств пяти континентов мира, в том числе также представляющей отдельные образования, дает нам возможность для укрепления исторических связей, установления и углубления новых связей.
Господин председатель!
Сегодня мы живем в условиях выявившихся на международной арене новых кризисов и угроз, становимся очевидцами углубления разделительных линий. Поэтому особую важность получают международные и региональные организации, которые не разделяют, а объединяют. Мы должны укреплять наши структуры, повышать их эффективность и значение. В этом плане Международная организация франкофонии имеет исключительную важность, ведь мы сплотились в первую очередь исходя из ценностных соображений, которые являются дорогим и долгосрочным объединяющим фактором в современном мире.
К сожалению, конфликты и кризисы продолжают угрожать также безопасности некоторых регионов пространства франкофонии и подвергать опасности их устойчивое развитие. Не случайно, что Армения в качестве главной темы министерской конференции предложила именно тему «Мир, терпимость, диалог и взаимопонимание на пространстве франкофонии». Мы верим, что посредством терпимости можно избежать многочисленных проблем. И наоборот, нетерпимость может привести к кризисам, конфликтам и даже к осуществлению направленного против человечества самого жестокого преступления – геноцида. Мы это знаем по собственному опыту.
Пользуясь случаем, хочу подчеркнуть солидарность и поддержку семьи франкофонии армянскому народу в контексте 100-летней годовщины Геноцида армян, выраженные посредством заявления генерального секретаря организации. Мы глубоко убеждены, что лишь посредством сплочения усилий всех нас возможно предотвратить подобные преступления и, извлекая уроки из прошлого, сохранить и уважать общечеловеческие ценности, в том числе всеобщие ценности франкофонии. Построение общества, основанного на терпимости, мирном сосуществовании и принципах демократии является нашей общей целью.
Есть другие сферы, где мы можем действовать едино: защита прав человека, миграция, защита окружающей среды, вопросы экономического развития и молодежи: все они давно входят в ряд приоритетов Франкофонии.
Хочу особо выделить вопрос контроля климатических изменений. Построение здорового и безопасного будущего для наших поколений – общая ответственность каждого из нас и всех нас. В этом плане я уверен, что сообщество франкофонии внесет свой вклад в дело успешного проведения посвященной климатическим изменениям конференции, которая состоится в конце этого года в Париже.
Спустя три года после полноправного вступления Армении, проводя в Ереване эту конференцию, мы хотим подтвердить приверженность нашей страны Международной организации франкофонии, этому пространству сотрудничества и диалога, в рамках которого процветает многообразие, являющееся богатством франкофонии. Франкофония для нас – это культура, образ мышления, нравственная система ценностей.
Желаю результативного проведения работ конференции, а вам – также активного и приятного познавательного времяпровождения в Армении.