Ա.Կռիլով. Աբխազական երկաթուղին կշարունակի արգելափակված մնալ դեռ երկար ժամանակ
Ժամանակ առ ժամանակ մամուլում շրջանառվում են լուրեր այն մասին, որ աբխազական երկաթուղու վերակենդանացումը մոտ է, սակայն իրավիճակը շարունակ չի փոխվում: Aysor.amի հետ զրույցում ռուս քաաղքագետ, Կովկասագետների գիտական միության նախագահ Ալեքսանդր Կռիլովը նշեց, որ աբխազական երկաթուղու վերաբացման գլխավոր խոչընդոտը շարունակում է մնալ Վրաստանի չափազանց կախվածությունը հարևաններից՝ Ադրբեջանից և Թուրքիայից: Իսկ այս պետությունների քաղաքականությունն ուղղված է Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի վատթարացմանը՝ արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու ճանապարհով.
«Հայաստանը, ինչպես և Ռուսաստանը, պարբերաբար հիշում է երկաթգծի վերաբացման մասին, բայց ի տարբերություն Մոսկվայի, Երևանում դեռ շատերը պատրանք ունեն այս իմաստով՝ որոշ վերլուծաբաններ, փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ կարծում են, որ դա հնարավոր է: Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին էլ ավելի ակտիվացրեց այդ սպասումները ու հույս ներշնչեց: Հնչում էին նաև կարծիքներ, որ հնարավոր է կազմակերպել երկաթուղային փոխադրումներ Ռուսաստան-Աբխազիա-Վրաստան-Հայաստան-Իրան՝ «Հյուսիս-Հարավի» միջանցքով, Հայաստանը կարևորագույն տրանսպորտային խաչմերուկ դարձնելու հեռանկարի մասին  և որ ԵԱՏՄ անդամ երկրները  հետաքրքրված են աբխազական երկաթգծի վերականգնմամբ: Բայց այս ամենը իրական հիմքեր չունի և հիմնական խոչընդոտը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի  և Թուրքիայի քաղաքականությունը, որը միտված է Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի վատթարացմանը՝ արտաքին աշխարհից մեկուսացնելու ճանապարհով»,- նշեց նա:
Կռիլովի խոսքով՝ Բաքվին ի սկզբանե ձեռք չի տվել Երևանի համար արտաքին աշխարհ տանող այս «պատուհանիկի» հեռանկարը, որը բացվում է ՀՀ և ՌԴ միջև երկաթուղային հաղորդակցման վերականգնմամբ:  Ու թեև Վրաստանի հարևաններ Ադրբեջանին ու Թուրքիային չի հաջողվում սահմանափակել հայկական բեռնափոխադրումները վրաց և իրանական տարածքով, նրանք, այդուհանդերձ, կարող են դժվարություններ ստեղծել ու չթույլատրել դրանց էժանացմանը:
Ռուս քաղաքագետը հիշեցրեց նաև, որ Վրաստանի կողմից հնչեցրած առաջին իսկ հայտարարություններից հետո, թե վրացական կողմը դիտարկում է երկաթգծի վերաբացման հեռանկարը, Բաքուն և Անկարան Թբիլիսիի վրա կոշտ ճնշում գործադրեցին, որպեսզի թույլ չտան դա, ինչն իր արդյունքը տվեց: Իհարկե, վրաց իշխանությունները անգամ չշեշտեցին Բաքվի և Անկարայի բացասական արձագանքի մասին, փոխարենը, որպես հիմնական բացատրություն, թե ինչու հնարավոր չէ վերաբացել աբխազական երկաթուղին հնչեց ՌԴ և Աբխազիայի մոտ «հետաքրքրության բացակայության մասին».
«Թբիլիսին պատրաստ չէ ոչ միջանկյալ տարբերակների, ոչ կրեատիվ մոտեցումների, ու քանի դեռ վրացական կողմը չի ցանկանում բանակցային գործընթացում Աբխազիան դիտարկել որպես հավասար գործընկեր, խնդիրների լուծման մասին կարելի է մոռանալ: Բացի այս, հարկավոր է հաշվի նստել Ադրբեջանի և Թուրքիայի կրիտիկական-կարևոր գործոնը, որը տիրապետում է Թբիլիսիի վրա ճնշում գործադրելու բոլոր լծակներով: Իսկ հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը, որը բնութագրվում է Վրաստանի չափազանց մեծ կախվածությամբ այս երկու պետություններից, մոտ ապագայում աբխազական երկաթգծի  վերաբացումը ՌԴ-Հայաստան, Վրաստան և այլ երկրներ բեռնափոխադրումների համար դժվար թե իրականություն դառնա: Ավելի հավանական է, որ աբխազական երկաթուղին կշարունակի արգելափայված մնալ դեռ երկար ժամանակ»,- շեշտեց Ա.Կռիլովը:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ իրավիճակը կարող է փոխվել միայն այն դեպքում, եթե Հարավային Կովկասում կամ դրանից ավելի հարավ իրավիճակը կտրուկ փոփոխվի, ինչը Ադրբեջանի և Թուրքիայի համար ավելի ակտուալ խնդիրներ առաջ կքաշի, քան երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը Աբխազիայով:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ու Աբխազիան կարող են համաձայնության գալ և կազմակերպել երկաթուղային հաղորդակցությունը Սուխում-Թբիլիսի-Երևան ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ նման պրոեկտների իրացումը կնպաստի բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջև հարաբերությունների զարգացմանը:

А.Крылов: Абхазская железная дорога останется заблокированной на довольно длительный срок
Время от времени в прессе появляются слухи о том, что абхазская железная дорога близка к реанимированию, однако ситуация не меняется. В  беседе с Aysor.am  российский политолог, президент Научного общества кавказоведов Александр Крылов отметил, что главным препятствием для разблокирования железнодорожного сообщения Через Абхазию продолжает оставаться высокая степень зависимости Грузии от своих соседей – Азербайджана и Турции. А политика этих государств направлена на экономическое удушение Армении посредством ее изоляции от внешнего мира.
‘’Армения, как и Россия, периодически вспоминает о проблеме восстановления железной дороги, но, в отличие от Москвы, в Ереване у многих еще остаются иллюзии: реанимация железнодорожного сообщения некоторым экспертам и политикам кажется возможной. Вступление Армении в Евразийский экономический союз лишний раз подогрело подобные надежды и иллюзии. Высказывались мнения о возможности организации железнодорожного сообщения по маршруту Россия–Абхазия–Грузия–Армения–Иран в качестве коридора «Север-Юг»,20 о превращении Армении в «важнейший транспортный узел», общей заинтересованности других участников ЕАЭС в разблокировании железнодорожного сообщения через территорию Абхазии. Все это, конечно, не имеет под собой реальной почвы. Главным препятствием для разблокирования железнодорожного сообщения продолжает оставаться высокая степень зависимости Грузии от своих соседей – Азербайджана и Турции. А политика этих государств направлена на экономическое удушение Армении посредством ее изоляции от внешнего мира’’,- отметил он. По словам Крылова, Баку изначально  не устраивала перспектива появления у Еревана лишнего «окошка» во внешний мир в результате открытия прямого железнодорожного сообщения между Арменией и РФ. И хотя этим соседям Грузии пока не удается ограничить перевозки армянских грузов через иранскую и грузинскую территорию, они в состоянии их затруднить и не допустить их удешевления.
А.Крылов напомнил, что после первых же заявлений из Грузии о возможности разблокирования абхазской железной дороги Баку и Анкара оказали на Тбилиси жесткое давление с целью не допустить возобновления перевозок по этой магистрали, что принесло результат. Представители грузинских властей не стали упоминать о негативной реакции Баку и Анкары; вместо этого главным объяснением невозможности разблокирования абхазской железной дороги стало «отсутствие заинтересованности» со стороны России и Абхазии:
‘’Тбилиси не готов ни на «промежуточные варианты», ни на «креативный подход», и пока грузинская сторона не хочет видеть в Абхазии равноправного партнера в переговорном процессе, о решении любых проблем можно забыть. Кроме того, следует учитывать критически важный фактор Азербайджана и Турции, обладающих значимыми рычагами воздействия на Тбилиси. В условиях нынешней ситуации, характеризующейся высокой степенью политической и экономической зависимости Грузии от соседних Азербайджана и Турции, представляется маловероятным, что в ближайшем будущем перспектива использования абхазского участка железной дороги для перевозки в Россию грузов из Армении, Грузии и других государств может стать реальной. Более вероятно, что она останется заблокированной на довольно длительный срок’’.
По мнению политолога, положение может измениться лишь в том случае, если произойдет радикальное изменение ситуации на Южном Кавказе и/или к югу от него, что приведет к появлению более актуальных для Азербайджана и Турции проблем, чем проблема железнодорожного транзита через территорию Абхазии.
Напомним, ранее президент РФ Владимир Путин заявил, что Россия и Абхазия могут при общем согласии организовать транзитное железнодорожное сообщение в направлении Сухум – Тбилиси – Ереван. По его словам, реализация проектов подобного рода будет способствовать созданию условий для развития отношений между всеми заинтересованными сторонами.