Վաղը պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Իրանի նախագահի առաջին տեղակալը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով պաշտոնական այցով հոկտեմբերի 14-15-ը Հայաստան կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրին։ Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Այցի շրջանակում նախատեսված են Իրանի նախագահի առաջին տեղակալի հանդիպումները ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ։
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունում ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի առանձնազրույցին կհետևի ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո Հովիկ Աբրահամյանը և Էսհաղ Ջահանգիրին հանդես կգան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հայտարարությամբ:
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ առաջին փոխնախագահի մասնակցությամբ Երևանում տեղի կունենա հայ-իրանական գործարար համաժողով:
Նախատեսված է նաև ԻԻՀ նախագահի առաջին տեղակալի այցը Մատենադարան, որտեղ նա կմասնակցի Անտուան և Անդրե  Սևրուգյանների ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Էսհաղ Ջահանգիրին կայցելի նաև Երևանի «Կապույտ» մզկիթ, կմասնակցի «Կապույտ» մզկիթի հիմնադրման 250-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:

Первый вице-президент ИРИ прибудет завтра с официальным визитом в Ереван
По приглашению премьер-министра Армении Овика Абраамяна 14-15 октября с официальным визитом Ереван прибудет первый вице-президент Исламской Республики Иран Эсхак Джахангири. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
В рамках визита запланированы встречи первого вице-президента Ирана с президентом Армении Сержем Саргсяном, Католикосом Всех Армян Гарегином II, председателем Национального Собрания Галустом Саакяном, премьер-министром Овиком Абраамяном.
14 октября после встречи премьер-министра Армении и первого вице-президента Ирана в формате «тет-а-тет» состоится встреча в расширенном составе. Затем Овик Абраамян и Эсхак Джахангири выступят с заявлением для представителей СМИ.
15 октября  премьер-министр Армении и первый вице-президент ИРИ примут участие в армяно-иранском бизнес-форуме.
Запланирован также визит первого вице-президента Ирана в Матенадаран, где он примет участие в церемонии открытия выставки Антуана и Андре Севругянов. Эсхак Джахангири посетит также Голубую мечеть в Ереване, примет участие в приеме, посвященном 250-летию основания мечети.