Հայաստանը ցանկանում է ընդլայնել բազմաոլորտ փոխգործակցությունը. Էդվարդ Նալբանդյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 12-ին հանդիպել է Ինդոնեզիայի խորհրդարանի Տարածաշրջանային ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Իրման Գուսմանին և նրան ուղեկցող ներկայացուցչական պատվիրակությանը:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում Ջակարտա իր այցելությունը և ուրախությամբ արձանագրել է, որ այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի են կոչվում։ Նախարարը կարևորել է  նաև Ինդոնեզիայից առաջին բարձրաստիճան այցելությունը Հայաստան և ընդգծել, որ ներկայացուցչական պատվիրակության այցելությունը նոր էջ է բացում երկկողմ հարաբերություններում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իրման Գուսմանը գոհունակություն է հայտնել Երևան այցելելու կապակցությամբ և խորհրդանշական է համարել, որ այցը համընկնում է հազարամյակների պատմություն ունեցող Երևան քաղաքի տոնի հետ։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղիների շուրջ։ Այս առումով կարևորվել է քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, մշակութային փոխանակումների խթանումը, ապակենտրոնացված փոխգործակցության ծավալումը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է արվել երկու երկների արտգործնախարարների առաջիկա հանդիպմանը մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման համաձայնագրի, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների մասին հուշագրի ստորագրմանը։
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները ու առաջնահերթությունները։ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը ցանկանում է ընդլայնել բազմոլորտ փոխգործակցությունը ասիական տարածաշրջանի հետ և հավելել, որ այդ տարածաշրջանի երկրներում դեսպանությունների հիմնադրումը հենց այդ նպատակն է հետապնդում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին և միջխորհրդարանական կապերին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Զրուցակիցներն ընդգծել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և խորացման գործում միջխորհրդարանական համագործակցության կարևորությունը և դրան նպաստող քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:

Э.Налбандян: Армения стремится расширить взаимодействие со странами азиатского региона
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял 12 октября председателя Палаты региональных представителей (Сената) Индонезии Ирмана Гусмана и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр Э.Налбандян отметил, что с теплотой вспоминает свой визит в Джакарту и констатировал, что достигнутые в ходе визита договоренности претворяются в жизнь. Глава МИД отметил важность визита высокопоставленной индонезийской делегации, подчеркнув, что этот представительный визит откроет новую страницу в двусторонних отношениях.
Поблагодарив за прием Ирман Гусман с удовлетворением отметил, что визит в Армению совпадает с Днем города Еревана, имеющего тысячелетнюю историю.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг перспектив развития двусторонних отношений. В данном контексте была отмечена важность активизации политического диалога, расширения договорно-правового поля, стимулирования культурного взаимодействия и децентрализованного сотрудничества.
Стороны обратились также к подписанию соглашения об упрощении визового режима и меморандума о консультациях между министерствами иностранных дел в ходе предстоящей встречи глав МИД двух стран.
Эдвард Налбандян представил председателю Палаты региональных представителей  Индонезии основные направления и приоритеты внешней политики Армении. Глава МИД отметил, что Армения стремится расширить многостороннее взаимодействие со странами азиатского региона, подчеркнув, что открытие посольств в государствах региона преследует именно эту цель.
На встрече обсуждался также широкий спектр вопросов, касающихся двусторонних отношений межпарламентских связей. Собеседники подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества в развитии и углублении двусторонних отношений и необходимость осуществления шагов в данном направлении.