Հայ-ռուսական բարեկամական և ռազմավարական հարաբերությունները շարունակում են ամրապնդվել. Վալենտինա Մատվիենկո
19/10/2015 15:37
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը  Ժնևում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Ինչպես հայտնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ հանդիպումը կայացել է Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի շրջանակում, որտեղ քննարկվել են երկու երկրների կողմից միջազգային հարթակներում իրականացվող աշխատանքների մանրամասները:
Վալենտինա Մատվիենկոն ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ զրույցում անդրադարձել է հայ-ռուսական փոխհարաբերությունների վերջին զարգացումներին և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությանը: Մասնավորապես, Վալենտինա Մատվիենկոն նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը, գտնվելով միջազգային որոշակի պատժամիջոցների ազդեցության տակ, այնուամենայիվ, դրանք հաղթահարում է և զարգացնում տնտեսությունը:
Տիկին Մատվիենկոն վստահեցրել է նաև, որ հայ-ռուսական բարեկամական և ռազմավարական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ և օրեցօր ամրապնդվել: Վալենտինա Մատվիենկոն, անդրադառնալով աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումներին ու ներկա վիճակին, կարծիք է հայտնել, որ տնտեսության զարգացման լավագույն մոդելը պետությունների միասնական միությունների ստեղծումն է, որտեղ մասնակից պետությունների հնարավորություններն ավելանում են:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար եւ նշել, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում ոչ միայն արդի փոխշահավետ համագործակցությունն է, այլեւ երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, մշակութային եւ հոգեւոր մտերմությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Այսօր կարելի է փաստել, որ տարբեր մակարդակներում պարբերական բնույթ կրող փոխայցելությունները նպաստում են հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդմանը եւ հնարավորություն տալիս քննարկել բազմաթիվ օրակարգային հարցեր»:
Խոսելով միջազգային հարթակներում երկու երկրների միջխորհրդարանական համագործակցության մասին՝ Գալուստ Սահակյանը նկատել է, որ փոխադարձ աջակցությունը միջազգային կազմակերպություններում բխում է երկու երկրների դաշնակցային շահերից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի նախագահը քննարկել են տիկին Մատվիենկոյի՝ նոյեմբերին Հայաստանի Հանրապետություն սպասվող այցի մանրամասները, որին նախորդելու է հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 27-րդ նիստը:

Матвиенко: Армяно-российские отношения продолжают развиваться
Спикер парламента Армении Галуст Саакян 18 октября в Женеве встретился с председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
В ходе встречи, которая состоялась в рамках 133-й ассамблеи Межпарламентского Союза, обсуждены работы, проводимые двумя странами на международных площадках.
В.Матвиенко в беседе с председателем парламента Армении обратилась к последним развитиям армяно-российских взаимоотношений и сотрудничеству в рамках ЕАЭС. В частности, она отметила, что РФ, находясь под действием определенных международных санкций, тем не менее, преодолевает их и развивает экономику. В. Матвиенко заверила, что армяно-российские дружественные и стратегические отношения продолжают развиваться и укрепляться с каждым днем. Обратившись к последним геополитическим развитиям и нынешней ситуации, она выразила мнение, что лучшей моделью развития экономики является создание единых союзов государств, где возможности государств-участников возрастают.
Г.Саакян поблагодарил за встречу и отметил, что в основе союзнического стратегического партнерства Армении и России – не только современное взаимовыгодное сотрудничество, но и вековая дружба, культурная и духовная близость двух братских народов. Спикер парламента Армении подчеркнул: «Сегодня можно констатировать, что носящие регулярный характер взаимные визиты на различных уровнях содействуют укреплению армяно-российских отношений и дают возможность обсудить многие вопросы повестки дня».
Говоря о межпарламентском сотрудничестве РА и РФ на международных площадках, Г.Саакян отметил, что взаимная поддержка в международных организациях исходит из союзнических интересов двух стран.
Председатель парламента Армении и председатель СФ обсудили подробности ожидаемого в ноябре визита Матвиенко в Армению, которому будет предшествовать 27-е заседание армяно-российской межпарламентской комиссии.