Հայաստանի համար առաջնային խնդիր է գիտական մրցունակ ծրագրերի իրագործումը. Արմեն Աշոտյան
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի (ՄԳՏԿ) գործադիր տնօրեն Դևիդ Կլիվի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են Կրթության և գիտության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարը շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության համար՝ նշելով, որ Հայաստանը գիտության և նորարարությունների զարգացման ոլորտում կարևորում է բոլոր հնարավորությունները:
ՄԳՏԿ տնօրենն իր հերթին նշել է, որ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանի հետ գիտատեխնիկական ոլորտի համագործակցության զարգացմամբ:  Դ. Կլիվը նշել է, ՄԳՏԿ կազմից Ռուսաստանի դուրս գալուց հետո առաջացել էին որոշակի խնդիրներ, որոնք այժմ գտել են իրենց լուծումները. մասնավորապես իրականացվել են կանոնադրական որոշակի փոփոխություններ, մշակվել են զարգացման նոր ռազմավարություն և առաջիկայում ակնկալվում է ՄԳՏԿ ծրագրերի ֆինանսավորման նոր փուլի սկիզբ:
Նրա խոսքով՝ ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր, որոնք կքննարկեն ՄԳՏԿ զարգացման ռազմավարության և ընդլայնման հարցերը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել ՄԳՏԿ միջոցներով գիտական ծրագրերի իրականացմանը:
Նախարար Ա. Աշոտյանը նշել է, որ 90-ական թվականների սկզբից մինչև 90-ականների վերջը, երբ Հայաստանը անդամակցել է ՄԳՏԿ-ին, գիտության ոլորտի առջև ծանրացած  էր առավելապես համակարգը պահպանելու խնդիրը, այսօր սակայն ջանքերն ուղղվում են նաև զարգացման ուղղությամբ:
Ընդգծելով, որ Հայաստանի քաղաքական առաջնահերթություններից մեկը գիտության ոլորտի միջազգայնացումն  է, ԿԳ նախարարը նշել է, որ 2016 թվականից Հայաստանը միանում է Եվրոպական միության «Հորիզոն 2020» ծրագրին, որը ԵՄ գիտական ֆոնդերից օգտվելու լրացուցիչ հնարավորություն է։
«Մեզ համար առաջնային խնդիր է գիտական մրցունակ ծրագրերի իրագործումը, ինչպես նաև երիտասարդ գիտական կադրերի պատրաստումը»,-  նշել է Ա. Աշոտյանը և հավելել, որ ցանկացած միջազգային համագործակցության ձևաչափ, եթե այն վերջնարդյունքում կարող է նպաստել նաև գիտական նախագծի առևտրայնացմանը, ընդունելի է:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել համատեղ գիտական ծրագրերի բնագավառներին և ֆինանսավորման մեխանիզմներին, համագործակցության ձևաչափերին: ՄԳՏԿ ներկայացուցիչները հանդիպում են ունեցել նաև ՀՀ ԿԳՆ գիտպետկոմում և գիտահետազոտական կենտրոններում: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել համագործակցությունը:

А.Ашотян: Реализация научных конкурентных программ – приоритетная задача для Армении
Министр образования и науки РА Армен Ашотян принял делегацию, находящуюся в Армении с рабочим визитом, во главе с исполнительным директором Международного научно-технического центра (МНТЦ) Дэвидом Кливом. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении.
Приветствуя гостей, Армен Ашотян поблагодарил за сотрудничество, отметив, что  Армения придает важность всем возможностям в сфере развития науки и инноваций.
Директор МНТЦ, в свою очередь, отметил, что они заинтересованы в развитии сотрудничества с Арменией в научно-технической сфере. Дэвид Клив отметил, что после выхода России из состава МНТЦ возникли некоторые проблемы, которые уже решены. В частности, внесены определенные изменения в устав, разработана новая стратегия развития и в ближайшее время ожидается начало нового этапа финансирования программ МНТЦ.
По его словам, сформированы рабочие группы, которые обсудят вопросы стратегии развития и расширения МНТЦ. В данном контексте стороны обратились к реализации научных программ за счет средств МНТЦ.
Министр Армен Ашотян отметил, что с начала и до конца 90-ых, когда Армения присоединилась к МНТЦ, перед сферой науки стояла преимущественно задача сохранения системы, однако, сегодня усилия направлены также на развитие.
Подчеркнув, что одним из политических приоритетов Армении является интернационализация научной сферы, министр образования и науки отметил, что с 2016 года Армения присоединяется к программе Европейского союза «Горизонт 2020», которая предоставляет дополнительную возможность для пользования научным фондом ЕС.
«Реализация научных конкурентных программ, а также подготовка молодых научных кадров являются приоритетными задачами для нас», - отметил Армен Ашотян. Он также добавил, что приемлем любой формат международного сотрудничества, если это может поспособствовать в конечном итоге коммерциализации научного проекта.
В ходе обсуждения стороны коснулись сферы совместных научных программ и механизмов финансирования, форматов сотрудничества. Представители Международного научно-технического центра провели встречи также в научно-исследовательских центрах и государственном комитете по науке при министерстве образования и науки Армении. Стороны выразили готовность продолжать сотрудничество.