Կ. Կոսաչև. Միջպետական բոլոր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ պետք է սառեցնել
ՌԴ Դաշնային Խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչևը Facebook-յան իր էջում առաջարկել է սառեցնել բոլոր միջպետական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝  խոցված Սու-24-ի պատճառով:
«Այս հարվածքով Թուրքիան, ըստ ամենայնի, ընտրեց իր տեղը պատմության մեջ: Եվ ոչ միայն սիրիական հակամարտության առումով, այլև չարի ու բարու ժամանակակից պայքարում: Եվ այդ տեղը, ինչպես պարզվեց, հակաահաբեկչական կոալիցիայից դուրս է: Նրա տեղը, կամա թե ակամա, ահաբեկիչների հետ է: Սրանք կոշտ գնահատականներ են, բայց ստիպված ենք ձևակերպել հենց այսպես, քանի որ ամբողջ գործիքակազմից՝ ուշադրություն չդարձնել, դարձնել  որոշակի զգուշացումներով և ընդվզումներով (եթե կարծում եք, որ սահմանները խախտվել են), ընտրվեց ամենածայրահեղը, թշնամականը, ավերիչն ու սպանիչը:
Մի ակնթարթում քանդվեց այն, ինչ կառուցվել է ռուս-թուրքական երկկողմ հարաբերություններում տարիներով՝ վստահությունն ու գործընկերությունը: Վերադարձան անվստահությունն ու թշնամությունը: Թուրքական ղեկավարության ֆենոմենալ սխալ, որը հանցագործությունից էլ  վատ է, այդ թվում և սեփական ժողովրդի առջև: Քանի որ այս իրավիճակը չեն զլանա օգտագործել հենց ահաբեկիչները, որոնց դեմ էլ գործում էր ռուսական ինքնաթիռը, վերջին հաշվով պաշտպանելով նաև նույն Թուրքիային: Ես խորապես ցավում եմ, որ մեր միջհասարակական հարաբերություններին նման հուժկու հարված է հասցվել, քանի որ ռուսները սովոր են թուրքերի մեջ տեսնել ընկերների և գործընկերների, և ոչ թե նրանց, ովքեր չպարտադրված իրավիճակում պատրաստ են անմիջապես սպանել՝ այն մարդկանց, ովքեր որևէ թշնամանք չունեին ոչ Թուրքիայի, ոչ էլ թուրք ժողովրդի նկատմամբ:
Թուրքական կողմից ներողության հույս, ցավոք, չկա: Արդյոք ՆԱՏՕ-ն այդքան խիղճ կունենա տալ կատարվածին ազնիվ գնահատական: Սպասում ենք գլոբալ հակաահաբեկչական կոալիցիայի մեր գործընկերների արձագանքը:
Ռուսաստանի քաղաքացիների նվազագույն ծրագիրն է, որոնք պատրաստվում էին իրենց արձակուրդներն անցկացնել Թուրքիայում, չանել դա: Եվ բոլոր միջպետական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, կարծում եմ, պետք է չեղյալ հայտարարվեն մինչ լավագույն ժամանակները»,- մասնավորապես գրառել է ռուս քաղաքական գործիչը:

К.Косачев: Все межгосударственные контакты с Турцией надо  отменять до лучших времён
Руководитель Комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев на своей странице в Facebook предложил заморозить все межгосударственные контакты с Турцией из-за сбитого российского Су-24.
‘’ Этим ударом Турция, похоже, сама выбрала себе место в истории. И не только сирийского конфликта. В современной истории борьбы добра со злом. И это место, как выясняется - вне пределов антитеррористической коалиции. Оно, вольно или невольно - с террористами. Жёсткие оценки, но их приходится формулировать именно так. Из всего набора возможностей - не реагировать, реагировать предупреждениями и протестами, вытеснять за пределы (если уж считаете, что границы были нарушены) - был выбран крайний, враждебный, разрушительный и убийственный.
В один миг разрушено все, что годами нарабатывалось в российско-турецких отношениях: доверие и партнёрство. Вернулись недоверие и враждебность. Феноменальная ошибка турецкого руководства, которая хуже преступления. В том числе или даже прежде всего - перед собственным народом. Потому что ей не преминут воспользоваться те самые террористы, против которых действовал российский бомбардировщик, защищая в конечном итоге ту же Турцию. Искренне сожалею, что нашим межобщественным отношениям нанесен столь сокрушительный удар, ведь россияне привыкли видеть в турках друзей и партнеров, а не тех, кто в невынужденной ситуации готов сразу бить насмерть - по нашим людям, не имевшим ни малейших враждебных намерений ни к Турции, ни к ее народу.
Надежды на извинения с турецкой стороны, увы, нет. Хватит ли теперь совести у НАТО дать свои честные оценки? Ждём реакции наших потенциальных партнёров по глобальной антитеррористической коалиции.
Задача-минимум для граждан России, собиравшихся провести свой отпуск в Турции - этого не делать. И все межгосударственные контакты с Турцией надо, думаю, отменять до лучших времён’’,- в частности написал Косачев.