Գալուստ Սահակյանը Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի հետ քննարկել է ԵԽԽՎ -ում քննարկված բանաձևերը
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնվըրթին:
ինչպես փոխանցում են ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունից՝ ողջունելով հյուրին՝ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև արձանագրվել է երկկողմ քաղաքական շփումների ակտիվացում և համագործակցությունը երկու երկրների միջև զգալի վերընթաց է ապրել՝ փաստելով, որ քաղաքական երկխոսության և առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը, այդուհանդերձ, դեռևս անբավարար է: Գալուստ Սահակյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-բրիտանական հարաբերությունների ակտիվացման համար իրական խոչընդոտներ չկան, և Հայաստանը շահագրգռված է ընդլայնելու տնտեսական, առևտրային և մշակութային հարաբերությունները Մեծ Բրիտանիայի հետ:
Գալուստ Սահակյանն իր հերթին նշել է, որ կանի հնարավորը հայ-բրիտանական միջխորհրդարանական համագործակցության առաջխաղացման ուղղությամբ:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաև անցյալ շաբաթ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող երկու բանաձևերին, որոնք, նրա գնահատմամբ, խեղաթյուրում էին իրականությունը և արգելակում ղարաբաղյան խնդրի շուրջ խաղաղ բանակցային գործընթացը՝ թյուրիմացության մեջ գցելով միջազգային հանրությանը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ բրիտանացի նախկին պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» վերնագրով բանաձևը քվեարկությամբ չընդունվեց շնորհիվ ԵԽԽՎ այն պատգամավորների, որոնք քվեարկեցին հանուն արդարության:
«Այդ բանաձևը պարունակում էր լուրջ վտանգ, քանի որ այն անթույլատրելի փորձ էր Ադրբեջանի և իր համախոհների կողմից՝ այլ զուգահեռ հարթակներ տեղափոխելու ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորումը»,- ասել է պարոն Սահակյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացին, որը դիտարկում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգայնորեն ճանաչված միակ հարթակը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Ջուդիթ Ֆարնվըրթը նույնպես կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը կրթական, առևտրատնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում: Հայ-բրիտանական փոխգործակցության խորացման առումով դեսպանն արժևորել է Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանների միջև տարբեր մակարդակներով պատվիրակությունների երկկողմ այցերը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին: Դեսպանը ողջունել է խորհրդարանական կառավարմանն անցնելու՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների որոշումը: Իսկ Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած հակահայ զեկույցի վերաբերյալ տիկին Ջուդիթ Ֆարնվըրթը նշել է, որ անհատի զեկույցը չի արտացոլում կառավարության քաղաքականությունը և հավելել, որ Մեծ Բրիտանիան կողմնակից է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Спикер парламента Армении обсудил с послом Великобритании активизацию двусторонних отношений
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Объединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнворт, сообщает пресс-служба парламента.
Приветствуя Джудит Фарнворт, спикер парламента подчеркнул, что за последние годы между Арменией и Великобританией наблюдается активизация двусторонних политических контактов и существенный прогресс в сотрудничестве, отметив в то же время, что нынешний уровень политического диалога и торгово-экономических отношений, тем не менее, неудовлетворителен. Г.Саакян выразил уверенность, что для активизации армяно-британских отношений нет реальных препятствий, и Армения заинтересована в расширении экономических, торговых и культурных отношений с Великобританией.
Г.Саакян отметил, что сделает все возможное для продвижения армяно-британского межпарламентского сотрудничества.
Спикер парламента обратился к обсуждавшимся на прошлой неделе в ПАСЕ двум резолюциям по нагорно-карабахскому конфликту, которые, по его оценке, искажали действительность и тормозили мирный переговорный процесс, вводя в заблуждение международное сообщество. Глава парламента отметил, что резолюция «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана» под авторством бывшего британского депутата Р.Уолтера при голосовании не была принята благодаря депутатам ПАСЕ, которые проголосовали за справедливость.
«Эта резолюция содержала серьезную угрозу, поскольку была недопустимой попыткой Азербайджана и его сподвижников перенести урегулирование карабахской проблемы на другие параллельные площадки», - сказал Галуст Сааакян. Глава парламента отметил, что Армения продолжает оставаться верной переговорному процессу под сопредседательством Минской группы ОБСЕ, которая рассматривается в качестве единственного международно-признанного формата урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Поблагодарив за прием, посол Дж.Фарнворт также подчеркнула важность развития двусторонних отношений в торгово-экономической, образовательной, культурной и других сферах. В контексте углубления армяно-британского сотрудничества посол оценила важность взаимных визитов парламентских делегаций Армении и Великобритании различных уровней.
В ходе встречи был затронут процесс конституционных изменений. Посол приветствовала решение правительства РА о переходе к парламентскому правлению. Относительно антиармянского доклада Р.Уолтера дипломат отметила, что персональный доклад не выражает политику правительства, и добавила, что Великобритания – сторонник мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.