Արմեն Աշոտյանը ներկայացրեց հանրապետությունում լավագույնը ճանաչված դպրոցները
Այսօր ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ներկայացրեց, թե վերջին դիտարկումների արդյունքում ո՞ր հանրակրթական հաստատություններն են ճանաչվել լավագույնը հանրապետությունում:
Հանրակրթական  ուսումնական հաստատությունների վարկանիշավորման գործընթացը մեկնարկել է 2013թ.-ին ու, նախարարի խոսքով, դրա գլխավոր խնդիրը մրցակցությունը չէ:
«Այստեղ չկա չեմպիոններին հայտնաբերելու հարց: Իրականում ցանկանում ենք այսպիսով հայտնաբերել, վեր հանել եղած խնդիրը»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ լավագույների առաջին եռյակում են հայտնվել Երևանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր հիմնական դպրոցը, Գյումրու Բայրոնի անվան թիվ 20 հիմնական դպրոցը և Երևանի Մ. Մանուշյանի անվան թիվ 48 հիմնական դպրոցը:
«Արդյունքները կարևոր են դպրոցների տնօրենների և մանկավարժների համար, որպեսզի կարողանան հասկանալ, թե որտեղ է դպրոցի խնդիրը, որտեղ՝ առավելությունը»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ նախարարության համար ևս գործընթացը կարևոր է, քանի որ հնարավորություն է լինում խրախուսել լավագույներին:
«Բացի այդ վարկանիշավորումը թույլ է տալիս գտնելու, թիրախավորելու մեր աջակցության կարիքն ունեցող դպրոցները»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը նշեց՝ արդյունքներից կլինեն դժգոհողներ.
«Բայց վարկանիշից դժգոհելուց բացի ես կխնդրեմ իրենց դժգոհել հենց իրենց աշխատանքից, հասկանալ, թե որ ցուցանիշով են հետ ընկել»:

Армен Ашотян представил лучшие школы Армении
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян представил сегодня общеобразовательные учреждения республики, признанные лучшими в результате последнего мониторинга.
По словам министра, процесс определения рейтинга общеобразовательных учреждений стартовал в Армении в 2013 году и его главная задача – не в конкуренции. «Мы не стремимся определить чемпиона, в действительности мы хотим тем самым выявить проблемы в сфере», - сказал он.
Как отметил А.Ашотян, в лучшей тройке оказались основная школа образовательного комплекса «Мхитар Себастаци», основная школа № 20 имени Байрона г. Гюмри, и основная школа № 48 имени М.Манушяна г. Еревана.
«Результаты важны для директоров школ и педагогов, чтобы суметь понять, в чем проблемы школы и в чем преимущества», - сказал министр. По его словам, этот процесс важен также для ведомства, поскольку предоставляет возможность поощрения лучших.