Արա Պապյան. Չի բացառվում, որ Հայաստանը կարող է ներքաշվել ռուս-թուրքական հակամարտության մեջ
Հնարավոր է, որ Հայաստանը նույնպես կներքաշվի ռուս-թուրքական հակամարտության մեջ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց  «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
«Այսօր, 1921 թվականի ռուս-թուրքական եղբայրության ու բարեկամության մասին պայմանագիրը չեղարկելու մասին հայտարարությունները Ռուսաստանի կողմից օգտագործվում են որպես Թուրքիային ճնշելու միջոց»,- ասաց Արա Պապյանը՝ ընդգծելով, որ հավանաբար այդ հարցը նորից կբարձրացվի պայմանագրի կքման օրը՝ մարտի 19-ին:
«Ռուս-թուրքական հարաբերություններում շատ բան կախված կլինի նրանից, թե արդյոք Սիրիայի հարցում՝ Ասադի ճակատագրի շուրջ, ռուսները թուրքերի հետ համաձայնության կգա՞ն, թե՞ ոչ՞»,- ասաց քաղաքագետը:
«Սիրական պատերազմը թուրքերին հնարավորություն է տալիս ճնշել քրդերին, քրդական գործոնը վերահսկողության տակ վերցնել: Այնպես որ, կարծում եմ, ռուս-թուրքական հարաբերությունները կսրվեն»,- ասաց Արա Պապյանը՝ չբացառելով, որ ՌԴ-ն կգտագործի նաև Հայաստանում տեղակայված ռազմաբազան:

Ара Папян: Армения может быть вовлечена в российско-турецкий конфликт
Армения может быть вовлечена в российско-турецкий конфликт. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель центра «Modus vivendi» Ара Папян.
«Сегодня заявления о денонсации российско-турецкого договора о дружбе и братстве  1921 года используются как средство давления на Турцию», - сказал Ара Папян. Он подчеркнул, что возможно этот вопрос вновь будет поставлен 19 марта – в день заключения договора.
«В российско-турецких отношениях многое будет зависеть от того, смогут ли русские достичь с турками согласия в вопросе Сирии – в частности, вокруг судьбы Башара Асада», - отметил эксперт.
«Сирийская война дает туркам возможность преследовать и подавлять курдов, держать под контролем курдский фактор. Посему, на мой взгляд, российско-турецкие отношения будут накаляться», - отметил А.Папян.
При этом эксперт не исключил, что Россия может использовать в этой ситуации также дислоцированную в Армении 102-ю российскую военную базу.