«ԱՎԵՏԻՍ» հայ-շվեյցարական ասոցիացիան այս տարի նշում է իր 5-ամյակը
«Ավետիս» ասոցիացիան ստեղծվել է 2011 թ-ին, Շվեյցարիայում բնակվող մեր հայրենակցուհի, օպերային երգչուհի Վարդուհի Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ: «Ավետիսի» նպատակն է տարածել հայ մշակույթը, ներկայացնել հայ երաժիշտ արվեստագետներին՝ Եվրոպայում:
Ասոցիացիայի կողմից վերջերս հիմնվել է նաև «Ավետիս» փառատոնային նվագախումբը, որը կազմված է լինելու շվեյցարացի և շվեյցարաբնակ հայ երաժիշտներից և դիրիժորներից: Նվագախումբը լինելու է փոփոխվող`  կամերայինից մինչև մեծ սիմֆոնիկ կազմ, իսկ գլխավոր դիրիժոր և գեղարվեստական ղեկավարն է լինելու հանրաճանաչ ջութակահար և դիրիժոր Սերգեյ Օվստրովսկին։
«Ավետիսի» ուշադրության կենտրոնում լինելու են մասնավորապես հայ դիրիժորները, որոնք հաճախ կհրավիրվեն ղեկավարելու այս նվագախումբը։
«Ավետիս» փառատոնային նվագախումբը իր առաջին ելույթն ունենալու  է այս տարվա մարտի 6-ին, Ժնևի հեղինակավոր «Վիկտորիա Հոլլ» համերգասրահում` «ՎԻՎԱ Կալլաս» համերգով:
Համերգին հնչելու են օպերային ստեղծագործություններ`աշխարհահռչակ սոպրանո ՄարիաԿալլասի երգացանկից: Համերգին, որպես մենակատար հանդես է գալու Maria Gallas GRAND PRIX-ի մրցանակակիր Վարդուհի Խաչատրյանը, իսկ որպես դիրիժոր Իսրայելից հրավիրված`հանրաճանաչ երաժիշտ Վագ Պապյանը, նա էլ ղեկավարելու է «Ավետիս» փառատոնային նվագախումբը:
Նվագախմբի հետագա ծրագրերում է նաև հայ նվագախմբային ստեղծագործությունների տարածումը Եվրոպայում։ Վարդուհի Խաչատրյանը, չբացելով փակագծերը, նշեց որ այս տարի «Ավետիսի» 5 ամյա տարեդարձը անակնկալներով լեցուն է լինելու։

“Avetis” Association was established in 2011 by the initiative of our compatriot, opera singer Varduhi Khachatryan. The aim of “Avetis” is to spread Armenian culture and introduce Armenian musicians to Europe.
“Avetis” festival orchestra is also established recently by the association, which consists of Swiss, Armenian musicians and conductors living in Switzerland. The orchestra is changeable: from chamber to big symphonic staff, famous violinist and conductor Sergey Ostrovsky is chief conductor and artistic director.
The center of attention of "Avetis" will be Armenian composers specifically, who will regularly be invited to conduct the Orchestra.
On 6th of March of this year in Geneva’s prestigious “Victoria Hall” “Avetis” festival orchestra will have its1st performance with “VIVA Callas” concert.
Opera compositions will be performed from the repertoire of world famous soprano Maria Callas. Varduhi Khachatryan, who is a Maria Callas GRAND PRIX award winner, will perform as a soloist and famous musician Vag Papyan from Israel as a conductor, who will conduct “Avetis” Festival orchestra.
In the future plans of the orchestra is to spread Armenian orchestral works in Europe. As Varduhi Khachatryan mentioned, without specifying any details,that the 5th anniversary of “Aventis” will be full of surprises.