Սաֆրաստյան. Ադրբեջանը  որոշել է նոր տակտիկա ընտրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում
Այն, ինչ հիմա անում է Ադրբեջանը, բխում է աշխարհում, տարածաշրջանում զարգացող աշխարհաքաղաքական իրադրությունից: Այսօր հրավիրված ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նման ախորժակ, նրա խոսքով, ունի նաև մեր հարևան Ադրբեջանը: Անդրադառնալով քառօրյա պատերազմական գործողություններին՝ փորձագետը նկատեց, որ այսօր էլ այդ ագրեսիան չի դադարում: «Մերձավոր Արևելքում բռնությունը դարձել է քաղաքական նպատակներին հասնելու ամենատարածված միջոցը»,-հավելեց նա:
Թուրքագետը նախ նկատեց, որ այսօր աշխարհում բռնությունը գնալով ավելի մեծ տեղ է զբաղեցնում, հետևաբար  բռնություններն աճում են հիմնականում խնդիրները լուծելու համար, ուստի նման վարքագիծ է որդեգրել նաև Ադրբեջանը:
Բերելով Սիրիայի օրինակը՝ Ռ. Սաֆրաստյանը նկատեց, որ վերջին տարիների գործողությունների արդյունքում Թուրքիան չնայած բավական ծանր կորուստներ է ունեցել, սակայն լայն առումով կարողացել է տանալ այն, ինչ ուզում է: «Օրինակ՝ ԵՄ-ի հետ գործարքը, ինչը  քննադատվում է հենց առաջին հերթին ԵՄ երկրներ շատ քաղաքական շրջանակների կողմից»,- ասաց նա:
Թուրքագետի խոսքով՝ որքան էլ քննադատվեց Թուրքիայի ներգրավումը Սիրիայի գործընթացում, միևնույն է Թուրքիան շարունակում է այդ քաղաքականությունը:
Ռ. Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ևս մեծ գայթակղության առաջ է կանգնած և տեսնելով իր դաշնակիցն ինչեր է անում՝ Ադրբեջանն էլ իր հերթին է ակտիվացել.
«Ադրբեջանի ագրեսիան վերջին օրերին էլ չի դադարում: Նա որոշեց նոր տակտիկա ընտրել Լեռնային Ղարաբաղի հարցում: Այն, ինչ տեղի ունեցավ սահմանին, պատահական չէր, քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը որոշել էր ընտրել նոր մարտավարությունը»:

Рубен Сафрастян: Азербайджан решил выбрать новую тактику в вопросе Нагорного Карабаха
Действия Азербайджана вытекают из происходящих в регионе геополитических событий. Об этом заявил сегодня журналистам директор Института востоковедения, академик Рубен Сафрастян.
Касаясь боевых действий в ходе «четырехдневной» войны, эксперт отметил, что агрессия Азербайджана не прекратилась и сегодня. «На Ближнем Востоке насилие стало самым распространенным способом достижения политических целей», - отметил эксперт.
По мнению тюрколога, в сегодняшнем мире растет агрессия, следовательно, для решения проблем используется насилие, и такое же поведения проявляет Азербайджан.
Приведя в пример события в Сирии, Рубен Сафрастян отметил, что Турция, несмотря на довольно тяжелые потери в результате действий за последние годы, сумела получить то, чего хотела. «К примеру, сделку с ЕС, которая осуждается со стороны многих политических кругов стран Евросоюза», - сказал Р.Сафрастян.
По словам Р.Сафрастяна, руководство Азербайджана стоит перед большим соблазном и, видя действия своего союзника, в свою очередь активизировался.
«Агрессия Азербайджана не прекращается и в последние дни. Он решил выбрать новую тактику в вопросе Нагорного Карабаха. То, что произошло на границе, – неслучайно, поскольку руководство этой страны решило придерживаться новой тактики», - заявил эксперт.