Մանասերյան. Թուրքական ապրանքից հրաժարվելը  ՀՀ համար տնտեսապես շահութաբեր կլինի
«Այլընտրանք»  հետազոտական կենտրոնը թուրքական մի շարք ապրանքների ներմուծումից հրաժարվելու ճանապարհային քարտեզ է մշակել, Aysor.am-ի թղթակցին ասել է կենտրոնի հիմնադիր, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
«Այդ ծրագրով Հայաստանի Հանրապետությունը կկարողանա հրաժարվել մի շարք թուրքական ապրանքներից: Ծրագրի ընդհանուր դրույթները մենք քննարկել ենք կառավարության հետ ու եթե կարիք լինի, պատրաստ ենք աջակցել, որ այն նաև պետական ծրագրի տեսք ստանա»,- ասաց Թ.Մանասերյանը:
Նրա խոսքով՝ թուրքական ապրանքներից հրաժարվելու ճանապարհային քարտեզը, մասնավորապես, վերաբերում է առաջին անհրաժեշտության 10 ապրանքային խմբերին՝ հացաբուլկեղեն, կարտոֆիլ, շաքարավազ, ձեթ, յուղ և այլն:
«Հայաստանն այս 10 ապրանքային խմբերից 7-ի դեպքում կարող է ինքնաբավ լինել: Եթե մասնավորեցնենք, օրինակ, միրգ-բանջարեղենի դեպքում պետք է հնարավորություն տալ տեղական արտադրողին: Պետք է օգտագործենք մեր գյուղատնտեսության զարգացման հնարավորությունները: Պետությունը գյուղատնտեսի առաջ պետք է պայման դնի՝ եթե տվյալ միրգը կամ բանջարեղենը մշակելիս լուծվում է ոչ միայն անձնական անհրաժեշտության, այլև՝ երկրի պարենային անվտանգության հարց, կլինի նաև ավելի նպատակային սուբսիդավորում», - նշեց Թ.Մանասերյանը:
Ըստ  նրա՝ Հայաստանի համար դա շահութաբեր կլինի նաև տնտեսապես:
«Ցավում եմ, որ ուշքի ենք գալիս միայն այս պահին: Իրականում ծրագրի իրականցումը մեզ համար ավելի հասանելի ու իրական էր շատ ավելի վաղ: Կան մի շարք շուկաներ, որոնցում կարող ենք փոխարինել Թուրքիային, օրինակ, տեքստիլ արդյունաբերությունը: Ընդ որում հիմա էլ մենք արտահանում ենք այս շուկայի որոշ արտադրանք, այսինքն՝ այն մրցունակ է: Ընդամենը պետք է լինի պետական մոտեցում»,- ասաց տնտեսագետը:
Թաթուլ Մանասերյանը չկիսեց այն կարծիքը, թե նույնիսկ այս շուկաներում Հայաստանը վերջնական արտադրանք ստանալու համար հումք է ներմուծում Թուրքիայից:
«Նման բան չկա: Հենց նույն Թուրքիան տեքստիլ արդյունաբերության համար հումքը ստանում է Հնդկաստանից: Պետք է հաշվի առնենք, որ թուրքական ապրանքների գերակշիռ մասը բնավ էլ «մաքուր» թուրքական չեն ու արտադրվում են հումքի ներկրումով:  Նույն հաջողությամբ Հայաստանը ևս կարող է զարգացնել իր կապերը», - ընդգծեց Թ. Մանասերյանը:
Նշենք, որ առաջիկայում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը քննարկելու է թուրքական արտադրանքը Հայաստան ներկրելու բարդացման հարցը:

В Армении составлена «дорожная карта» по отказу от импорта турецких товаров
Аналитический центр “Альтернатива” составил дорожную карту по отказу от импорта ряда турецких товаров в Армению. Об этом сообщил глава центра, экономист Татул Манасерян в беседе с корреспондентом Aysor.am.
Общие положения проекта, по словам эксперта, были обсуждены с правительством Армении. “Если будет такая необходимость, мы готовы содействовать тому, чтобы проект получил форму государственной программы”, - сказал он.
Речь идет о 10 группах товаров: хлебобулочные изделия, картофель, сахар, растительное и топленое масла и др. По мнению Манасеряна, Армения может сама обеспечить себя товарами семи из представленных групп.
“Например, что касается фруктов и овощей, то нужно предоставить возможность местному производителю. Необходимо использовать потенциал нашего сельского хозяйства”, - отметил он.
Как считает экономист, есть сферы, где местные товары могут заменить турецкие, например, на рынке товаров текстильной промышленности.  “Нужен всего лишь государственный подход”, - подчеркнул Манасерян, заметив, что отказ от турецкой продукции экономически выгоден Армении.
Как известно, министерство экономики республики в ближайшее время обсудит вопрос осложнения процесса импорта турецких товаров в Армению.
Отметим также, что в Ереване в апреле прошла акция протеста против импорта турецких товаров. Активисты инициировавшего акцию общественного движения "Во имя закона" передали в правительство письмо с требованием издать закон о запрете импорта турецких товаров.