Ռազմական գործողությունների հետևանքներն ու կանխատեսվող զարգացումներն են քննարկել Բակո Սահակյանն ու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը
04/05/2016 15:06
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը Ստեփանակերտում հանդիպման ընթացքում քննարկել են ապրիլի սկզբին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված բոլոր հետևանքներին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Արցախում հանդիպել են ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը: ՀԱԿ ղեկավարն առանձին  հանդիպումներ է ունեցել նաև Արցախի վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի և ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի, ինչպես նաև բանակի հրամկազմի ներկայացուցիչների հետ:
«Օրակարգի գլխավոր թեման եղել է ապրիլյան իրադարձությունների ամփոփումն ու դրանից բխող բոլոր հետևանքները: Մասնավորապես, անդրադարձել են Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին, այս օրերի և կանխատեսվող զարգացումներին»,- հայտարարեց Դ.Բաբայանը:
Նրա խոսքով, Արցախում գնալով ավելի է արմատանում հասարակական ու քաղաքական գործիչների հետ տարբեր հանդիպումների ձևավորված ավանդույթը, ինչն իր դրական ու օգտակար արդյունք է տալիս:
«Մեզ մոտ դա դառնում է դրական ավանդույթ: Այստեղ են ժամանում հասարակական ու քաղաքական գործիչներ ոչ միայն Հայաստանից, այլև Սփյուռքից: Սա շատ լավ ձևավորված մշակույթ է և մենք այդ ավանդույթը շարունակելու ենք պահպանել: Այն օգտակար է բոլոր կողմերի համար»,- ասաց Դ.Բաբայանը:

Левон Тер-Петросян и Бако Саакян обсудили последствия военных действий и возможные развития – Давид Бабаян
04/05/2016 16:25
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян и президент Арцаха Бако Саакян в ходе встречи в Степанакерте обсудили последствия развязанных Азербайджаном в начале апреля военных действий в зоне карабахского конфликта. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
Напомним, накануне в Степанакерте состоялась встреча первого президента Армении Левона Тер-Петросяна с президентом НКР Бако Саакяном. Лидер «Армянского национального конгресса» (АНК) провел также отдельные встречи с премьер-министром НКР Араиком Арутюняном и председателем Национального Собрания Ашотом Гуляном, а также представителями Армии обороны НКР.
«Главной темой повестки встречи было обобщение апрельских событий и вытекающих последствий. В частности, Л.Тер-Петросян и Б.Саакян обратились к провокационным действиям Азербайджана, нынешней ситуации и возможным развитиям», - заявил Д.Бабаян.
По его словам, в Нагорном Карабахе с каждым днем становится сильнее сформировавшаяся традиция встреч с общественными и политическими деятелями, что дает позитивный и полезный результат.
«У нас это становится хорошей традицией. Сюда приезжают общественные и политические деятели из Диаспоры. Это очень хорошая культура и мы будем соблюдать эту традицию. Она полезна для всех сторон», - сказал Д.Бабаян.