«Analitik.am»-ի ղեկավար անձնակազմը փորձել է գումար շորթել պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանից
«Analitik.am» լրատվական կայքի դեմ հաղորդում է ներկայացրել Ազգային Ժողովի պատգամավոր, «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը, Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը:
«Այս պահին կարող եմ ասել, որ կայքի ղեկավարությունը փորձում էր գումար շորթել պատգամավորից, ինչի հիման վրա նա դիմել է իրավապահ մարմիններին», - ասաց մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով, ձերբակալվածների թվում է «Analitik.am» ակումբի հիմնադիր Անի Հովհաննիսյանը:
Տիգրան Ուրիխանյանի հետ կապ հաստատելը դեռևս անհնար է: Aysor.am-ը շարունակում է հետևել իրադարձությունների զարգացմանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներից մեկը ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն հաղորդում է տվել, որ «Analitik.am» լրատվական կայքի տնօրենը կայքում պարբերաբար իր անձի, ընտանիքի անդամների, ինչպես նաև իր` որպես ԱԺ պատգամավորի գործունեությանը վերաբերող սուտ տեղեկատվություններ, զրպարտություններ և վարկաբեկիչ այլ նյութեր հրապարակելու կապակցությամբ հանդիպումներ է ունեցել իր հետ, որոնց ընթացքում, անդրադառնալով կայքի նախկին հրապարակումներին, դրանք չդադարեցնելու և հետագայում նմանատիպ հոդվածներ հրապարակելու սպառնալիքով իրենից պահանջել է յուրաքանչյուր ամիս վճարել 300 000 դրամ:
Մայիսի 3-ին ոստիկանության համապատասխան վարչության կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության ծառայողների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, ըստ նախնական պայմանավորվածության, ժամը 15-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Նալբանդյան փողոցում գործող սրճարաններից մեկում, շորթման առարկա հանդիսացող 300 000 դրամ գումարը վերցնելուց հետո փաստով կայքի տնօրենի օգնական, ինքը և մամուլի ակումբի ղեկավարը բռնվել և բերման է ենթարկվել կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն:

Руководство армянского информационного сайта «Analitik.am» вымогало деньги у депутата: есть задержанные
04/05/2016 12:06
С сообщением против информационного сайта «Analitik.am» в полицию обратился депутат парламента Армении, председатель партии «Альянс» Тигран Уриханян. Об этом корреспонденту Aysor.am стало известно от источника, знакомого с ситуацией.
«Могу сказать, что руководство сайта пыталось вымогать у парламентария деньги, на основании чего он обратился в правоохранительные органы», - заявил собеседник.
По его словам, среди задержанных – основатель пресс-клуба «Analitik.am» Ани Ованнисян.
С Тиграном Уриханяном связаться пока не удалось.
Как ранее сообщила пресс-служба Полиции Армении, директор армянского информационного сайта «Analitik.am», его помощник и руководитель соответствующего пресс-клуба задержаны и подвергнуты приводу в главное управление  по борьбе с организованной преступностью.
Согласно информации, 2 мая депутат сообщил управлению, что директор «Analitik.am» периодически встречался с ним с целью обсуждения опубликованных сайтом лживых материалов о парламентарии, его семье и профессиоанальной деятельности и, угрожая продолжением публикации подобной информации, требовал от него выплаты 300 000 драмов ежемесячно.
3 мая в результате предпринятых сотрудниками правоохранительных органов оперативно-розыскных мер, в одном из ереванских кафе по факту получения, по предварительной договоренности, 300 тысяч драмов, являющихся предметом вымогательства, помощник директора сайта «Analitik.am» и руководитель соответствующего пресс-клуба были пойманы и подвергнуты приводу в главное управление  по борьбе с организованной преступностью. Подвергнут приводу и директор сайта. Они задержаны. Ведется следствие.