Հունաստանը սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերը` ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը. պատգամավորներ
Աշխատանքային այցով Աթենքում գտնվող ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն իր հույն գործընկերներին տեղեկացրել է, որ մայիսի 19-ին ԼՂՀ ԱԺ-ում խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ ու դատապարտել Օսմանյան կայսրությունում հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունը:
Այսպիսով ԼՂՀ-ն դարձել է Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը ճանաչած հինգերորդ երկիրը, տեղեկանում ենք ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Հույն խորհրդարանականներն իրենց հերթին նշել են, որ Հունաստանը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը` ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Греция поддерживает усилия МГ ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта - парламентарии
Находящийся с рабочим визитом в Афинах вице-спикер парламента Армении, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Греция Эдуард Шармазанов проинформировал своих греческих коллег, что 19 мая фракции Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики (НКР) выступили с совместным заявлением об осуждении геноцида греков в Османской империи.
Таким образом, НКР стала пятой страной, признавшей геноцид понтийских греков, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Греческие парламентарии, в свою очередь, отметили, что Греция поддерживает усилия Минской Группы ОБСЕ, направленные на урегулирование карабахского конфликта.