ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հեռախոսազրույց է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, տեղեկացնում է ria.ru-ն:
«Փոխնախագահը ողջունել է համաձայնությունները, որոնց Հայաստանն ու Ադրբեջանը եկել են Վիեննայում ու կոչ արել հնարավորինս արագ իրագործել դրանք», - ասված է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
Ջո Բայդենը կոչ է արել պահպանել հրադադարի ռեժիմն ու հակամարտության կարգավորման համար վերադառնալ բանակցային ճանապարհին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ փոխնախագահը զանգահարել էր Սերժ Սարգսյանին ու քննարկել ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը:

Белый дом: Байден призвал лидеров Армении и Азербайджана соблюдать режим прекращения огня
Вице-президент США Джо Байден провел телефонные переговоры с президентом Армении Сержем Саргсяном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, сообщает РИА Новости.
"Вице-президент приветствовал соглашения, достигнутые между Арменией и Азербайджаном в ходе дискуссий под эгидой стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Вене 16 мая, и лидеры согласились, что важно быстро выполнить обещание расширить существующую миссию ОБСЕ и финализировать механизм расследований ОБСЕ", - говорится в сообщении Белого дома.
"Вице-президент призвал и впредь уважать режим прекращения огня и подчеркнул важность запланированных на июнь обсуждений по возобновлению переговоров по всеобъемлющему урегулированию", - говорится в сообщении.