Ֆրանսիայի ամբողջ տարածքում հարյուրավոր ավտոլցակայաններ դադարեցրել են աշխատանքը
Ֆրանսիայում հարյուրավոր ավտոլցակայաններ դադարեցրել են աշխատանքը, քանի որ արհմիությունների անդամները փակել են հասանելիությունը նավթի վերամշակման գործարաններին և նավթի պահեստարաններին, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
Աշխատավորները կազմակերպել են բողոքի ակցիա՝ աշխատանքային բարեփոխման մասին ժողովրդականություն չվայելող օրինագծի պատճառով:
Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը հայտարարել է, որ իշխանությունները բավարար ռեսուրսներ ունեն վառելիքի մատակարարման արգելափակումը հաղթահարելու համար: Ըստ նրա՝ նավթավերամշակման որոշ գործարանները և նավթի պահեստարանները կվերաբացվեն առաջիկա ժամերին կամ օրերին:
Ֆրանսիայի 12 հազար ավտոլցակայաններից 820-ը կիրակի ամբողջովին սպառել են իրենց պահուստները, իսկ 800-ում վառելիքի  առնվազն մեկ տեսակ վերջացել է:

Сотни АЗС по всей Франции прекратили работу
Несколько сотен автозаправочных станций по всей Франции прекратили работу после того, как профсоюзы перекрыли доступ к нефтеперерабатывающим заводам, сообщила  «Интерфакс».
Рабочие устроили забастовку из-за непопулярной трудовой реформы.
Премьер-министр Франции Манюэль Вальс заявил, что у властей достаточно ресурсов, чтобы справиться с последствиями забастовки. По его словам, доступ к большинству нефтеперерабатывающих заводов будет открыт в ближайшие часы или дни.
На конец воскресенья 820 из 12 тысяч французских АЗС израсходовали запасы топлива. Еще на 800 закончился как минимум один тип топлива.
Протестующим не нравится, что по новым правилам упрощается процедура найма и увольнения сотрудников. Правительство приняло новый закон 10 мая без голосования в парламенте.