Բրազիլիայում պահանջում են նախագահի պաշտոնակատար Թեմերի հրաժարականը
Բրազիլիայում պաշտոնից հեռացված նախագահ Դիլմա Ռուսեֆի հազարավոր կողմնակիցներ դուրս են եկել Սան Պաուլոյի և Ռիո դե Ժանեյրոյի փողոցներ` արգելափակելով երթևեկությունը: Ինչպես հայտնում է «Корреспондент»-ը,  բողոքի ակցիայի մասնակիցները դժգոհ են նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Միշել Թեմերի գործողություններից:
Թեմերի  հրաժարականը պահանջող ակտիվիստները մոտեցել են Սան Պաուլոյում գտնվող  նրա նստավայրին։ Անձամբ նախկին փոխնախագահը մի քանի ժամ շուտ լքել էր իր նստավայրը` մեկնելով մայրաքաղաք:
Սան Պաուլոյում ակցիայի մասնակիցների թիվը գնահատվել է 2000,  Ռիոյում՝  մոտ 1000 մարդ:
Կառավարությունը խոստացել է վերականգնել Մշակույթի նախարարությունը, որը Թեմերը պատրաստվում էր միավորել Կրթության նախարարության հետ: Այդ նախագիծն առաջացրել էր մշակույթի գործիչների ծայրահեղ բացասական արձագանքը:
Բացի այդ, Թեմերին քննադատում են նրա համար, որ նա ժամանակավոր կառավարությունը ձևավորել է միայն սպիտակամորթ տղամարդկանցից:

В Бразилии сторонники Дилмы Русеф требуют отставку и.о. президента Мишела Темера
Тысячи сторонников отстраненного президента Дилмы Русеф вышли на улицы Сан-Паулу и Рио-де-Жанейро, заблокировав ряд дорог. Как сообщает «Корреспондент», участники протестных акций недовольны действиями исполняющего обязанности президента Мишела Темера.
Активисты, требующие отставки Темера, подошли к его резиденции в Сан-Паулу. Сам экс-вице-президент несколькими часами ранее покинул свою резиденцию, уехав в столицу.
В Сан-Паулу организаторы протеста оценивают численность акции в 2000 человек. В Рио около 1000 человек вышли на акцию протеста.
Правительство пообещало восстановить министерство культуры, которое Темер собирался объединить с министерством образования. Этот план вызвал крайне негативную реакцию деятелей культуры.
Кроме того, Темера критикуют и за то, что он сформировал состав временного правительства из одних белых мужчин.