Նալբանդյան. Եթե նախապայմաններ ստեղծվեն, Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը, հնարավոր է, կայանա
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները, հնարավոր է, հանդիպեն, եթե բոլոր նախապայմանները ստեղծվեն, հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Եթե բոլոր նախապայմանները ստեղծվեն և նախապատրաստվի այդպիսի հանդիպման հնարավորություն, ապա կարող է լինել նաև հանդիպում»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Այդ բանակցությունների հիմնական նպատակը, նախարարի փոխանցմամբ, պետք է լինի հիմնախնդրի կարգավորման գլխավոր ուղղությունների մշակումը:
«Միգուցե այդ հանդիպումների ժամանակ մենք կքննարկենք այն հնարավորությունները, որպեսզի լիակատար իրականացվեն պարտավորությունները, որոնք ձեռք էին բերվել Վիեննայում: Դա հնարավորություն կտա հարթել ճանապարհը դեպի ապագա բանակցությունների փուլ և, ինչու ոչ, հնարավոր է՝ լինի բարձր մակարդակով հանդիպում»,-ասաց նա:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ հունիսի սկզբին հանդիպում է սպասվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, այդ հանդիպումները լինելու են առանձին` Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների հետ:

Налбандян: Для встречи президентов Армении и Азербайджана необходимы соответствующие условия
Встреча президентов Армении и Азербайджана может состояться при наличии соответствующих условий, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Не исключено, что, если все условия будут созданы и будет подготовлена такая возможность, то встреча может состояться», - сказал Э.Налбандян в парламенте.
По его словам, на встрече могут быть разработаны главные направления урегулирования конфликта, что позволит разработать договорно-правовой документ, что, в свою очередь, позволит урегулировать конфликт исключительно мирным путем.
Он также опроверг возможность подписания в июне соглашения.
Глава МИД Армении вновь напомнил, что необходимо полное соблюдение соглашений о перемирии и об укреплении режима перемирия, внедрение механизмов расследования инцидентов, расширение полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.