Օբամայի ելույթը Հիրոսիմայում. Պետք է ձգտել դեպի այն աշխարհ, որտեղ միջուկային զենք գոյություն չունի
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Հիրոսիմայում ելույթ է ունեցել ամերիկյան ուժերի հասցրած միջուկային հարվածներից տուժածների առաջ:
Ինչպես հայտնում է «РенТВ»-ին, նա նշել է, որ մարդիկ հավաքվել են, որպեսզի դատապարտեն սարսափելի ուժը, որն ԱՄՆ-ը կիրառել են անցյալում:
«Մենք կանգնած ենք այստեղ, այս քաղաքի կենտրոնում, և փորձում ենք պատկերացնել այն պահը, երբ ընկել է ռումբը: Հասարակ բառերով հնարավոր չէ փոխանցել այդ տառապանքը», - ասել է Օբաման:
Ճապոնիայի վարչապետ Սիձո Աբեի հետ համատեղ ելույթից հետո՝ Օբաման սեղմել է միջուկային հարվածներից փրկվածների ձեռքը և շփվել նրանց հետ:
Ամերիկացի նախագահը նաև հաղորդագրություն է թողել գրառումների գրքում. «Պետք է խիզախություն գտնել, որպեսզի շարժվել դեպի հանգստություն և ձգտել դեպի այն աշխարհ, որում միջուկային զենք գոյություն չունի»:

Обама выступил в Хиросиме: Нужно стремиться к миру без ядерного оружия
Президент США Барак Обама выступил в Хиросиме перед пострадавшими от американской атомной бомбардировки.
Как сообщает «РенТВ», он отметил, что люди собрались, чтобы осудить страшную силу, которую США применили не в таком далеком прошлом.
«Мы стоим здесь, в центре этого города, и пытаемся представить тот момент, когда упала бомба. Простые слова не могут передать эти страдания», - сказал Обама.
После совместного выступления с премьер-министром Японии Синдзо Абэ Обама обменялся рукопожатиями с присутствующими на церемонии выжившими в атомной бомбардировке Хиросимы и Нагасаки и пообщался с ними.
Американский президент также оставил послание в книге записей: «Нужно найти мужество, чтобы вместе идти к спокойствию и стремиться к миру без ядерного оружия».