«Ռեֆորմիստներ» կուսակցությունը մեծ դեր է ունենալու Հայաստանի զարգացման գործում. Բաբայան
Հայաստանի նորաստեղծ «Ռեֆորմիստներ» կուսակցության դռները բաց են համագործակցության համար, ասաց նորաստեղծ քաղաքական ուժի ղեկավար Վահան Բաբայանը:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նա վստահություն հայտնեց, որ իրենց կհաջողվի գտնել արժանի համախոհներ, որոնց հետ հնարավոր կլինի համագործակցել:
«Ես ոչինչ չեմ բացառում», - ասաց պատգամավորը:
Վ.Բաբայանը չհստակեցրեց, թե ովքեր կարող են համալրել իր կուսակցության շարքերը:
«Եթե լինեն անուններ, ապա բոլորը անպայման կիմանան: Ես չեմ ասել, թե մեր շարքերը կհամալրվեն նախկին ԲՀԿ-ականներով, ինչպես որ շատերն են հայտարարում, բայց ոչինչ էլ չեմ բացառում», - ասաց նա:
Կուսակցության ղեկավարը տեղեկացրեց նաև, որ առաջիկայում տեղի կունենա համագումար, որտեղ կընտրվեն վարչության անդամները:
«Այդ ժամանակ էլ կհնչեն այդքան երկար սպասված անունները: Համագումարը նախատեսում ենք հունիսի վերջին, իսկ մինչ այդ՝ հունիսի երեքին նախատեսել ենք նախաձեռնող խմբի հավաք, որտեղ հստակ կորոշվի համագումարի օրը, տեղը ժամը և մյուս կարևորագույն հարցերը», - ասաց Վ.Բաբայանը:
Նա նշեց նաև, որ Հայաստանում գրանցված ոչ բոլոր կուսակցություններն են գործող:
«Մենք բոլորս էլ շատ լավ գիտենք, որ թղթի վրա շատ կուսակցություններ կան բայց դրանք գործող չեն: Կան նույնիսկ անուններով մարդ-կուսակություններ: Սահմանադրության փոփոխություններից հետո մեր երկիրը անցել է խորհրդարանական կառավարման, որտեղ մեծ դեր են խաղալու նաև կուսակցությունները, հետևաբար վստահ ենք, որ այդ կուսակցություններից մեկը լինելու ենք հենց մենք», - ասաց նա:
Պատգամավորը շեշտեց նաև, որ 2017 թվականին Հայաստանի քաղաքական դաշտը նոր փուլ է թևակոխելու, հետևաբար վստահ է, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանի Ազգային ժողովն ավելի բազմակուսակցական է լինելու:
Հարցին՝ մեկ տարում կհասցնե՞ք ժողովրդին համոզել քվեարկել «Ռեֆորմիստներ» կուսակցության օգտին և կընդգրկվի այն նոր խորհրդարանում, Վ.Բաբայանը պատասխանեց. «Մի կասկածեք, վստահ եղեք՝ այո»:
«Եթե մենք մի բան ենք ստեղծում, որին մասնակցում են իմ նման քաղաքացիները, ովքեր իսկապես մտահոգված են մեր երկրի ապագայով, ապա մեր կուսակցությունը չի կարող թղթի վրա մնալ: Եվ, եթե յուրաքանչյուր գործ, որը ձեռնարկում ենք, կյանքի կոչվի, ապա դա հաստատ թղթի վրա չի մնա», - ասաց նա:
Վ.Բաբայանը նշեց նաև, որ «Ռեֆորմիստներ» կուսակցությունը հռչակվելու է որպես պետականամետ ուժ, որն առաջարկելու է ոչ թե փողոց դուրս գալ և այն փակել, այլ բարեփոխումների շնորհիվ շարժվել առաջ, փոխել երկիրը դրական տեմպերով ու օպտիմիզմով:

Ваан Бабаян: Реформистская партия будет играть большую роль в развитии Армении
Новая Реформистской партия Армении готова к сотрудничеству со всеми политическими силами, заявил председатель партии Ваан Бабаян.
В беседе с корреспондентом Aysor.am В.Бабаян выразил уверенность, что им удастся найти достойных единомышленников, с которыми можно сотрудничать.
«Я ничего не исключаю», - сказал депутат.
В.Бабаян не уточнил, кто конкретно собирается пополнить ряды Реформисткой партии. «Я не говорил, что ряды нашей партии пополнят бывшие члены партии "Процветающая Армения", но и не исключаю этого», - отметил он.
Председатель новой партии сообщил, что в ближайшее время намечается съезд политической силы, на котором будут избраны члены правления.
«В это время и прозвучат столь долгожданные имена. Мы планируем провести съезд в конце июня, а до этого – 3 июня предусматривается собрание инициативной группы, на котором будут определены день, час, место проведения съезда и другие важнейшие вопросы», - заявил В.Бабаян.
Он также отметил, что не все зарегистрированные в Армении партии – действующие.
«Мы все хорошо знаем, что на бумаге есть много партий, но они не действуют. После конституционных реформ наша страна перешла к парламентской модели правления, где партии будут играть большую роль, следовательно, мы уверены, что Реформистская партия будет в их числе», - сказал он.
Депутат отметил, что в 2017 году начнется новый этап политической жизни и после парламентских выборов в Национальном Собрании Армении будут представлены больше партий.
Ваан Бабаян выразил уверенность, что Реформистская партия пройдет новый парламент Армении.
«Не сомневайтесь, будьте уверены, что мы пройдем. Если мы создаем партию, в которой участвуют такие же обеспокоенные будущим страны граждане как я, то наша партия не может остаться на бумаге», - сказал он.
В.Бабаян также отметил, что Реформистская партия не собирается выводить людей на улицы, ее цель – продвигаться  вперед благодаря реформам, изменить страну к лучшему.