Մեր հայրենիքի ազատության ու խաղաղության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոս զավակների ու սերունդների առջև պարտք ունենք. Գարեգին Բ
28/05/2016 10:14
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու ջերմ շնորհավորանքներն ենք բերում համայն մեր ժողովրդին Հանրապետության տոնի առիթով, այս մասին ասված է առաջին Հհանրապետության տոնի առիթով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի շնորհավորական ուղերձում:
Այսօր տոնախմբում ենք Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրումը, արդար հպարտությամբ հիշելով մայիսյան հերոսամարտերը Սարդարապատում, Ղարաքիլիսայում ու Բաշ Ապարանում, երբ միաբանված մեր ժողովուրդը կենաց ու մահու պայքարով դիմակայեց Թուրքական բանակին և համազգային հաղթանակով ապահովեց հայրենի հողում ապրելու, իր երկիրը շենացնելու աստվածշնորհ իրավունքը:
Տիրոջ առաջնորդությամբ հայրենասիրության նույն ջերմ զգացումով և անվեհեր ոգով այսօր Մեր զավակները պաշտպանում են Հայաստանի և Արցախի սահմանները՝ իրենց սխրանքներով հիշատակի արժանի նոր էջեր հավելելով մեր պատմությանը: Մեր հայրենիքի ազատության ու խաղաղության համար իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոս զավակների ու սերունդների առջև պարտք ունենք, և այն մեր երկրի հզորացումն է, մեր ժողովրդի բարօրությունը, մեր պետականության ամրապնդումն ու ապահովությունը:
Հանրապետության տոնի այս նշանակալի օրը առ Աստված աղոթքով Բարձրյալի հանապազ զորակցությունն ենք հայցում հավատավոր մեր ժողովրդին՝ անկոտրում ոգով ու պատրաստակամ hանձնառություններով կերտելու մեր Հայրենիքի պայծառ, շեն ու բարօր ապագան: Թող Բարձրյալն Աստված անխաթար խաղաղություն պարգևի մեր երկրին և առատապես օրհնի Քրիստոսասեր մեր ժողովրդին ի Հայաստան, Արցախ և ի Սփյուռս»,- ասված է ուղերձում:

Гарегин II: С чувством патриотизма и бесстрашием духа сыны армянского народа защищают границы Армении и Арцаха
28/05/2016 11:03
Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин Второй направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики, сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Сегодня мы празднуем день основания Первой армянской республики, с гордостью вспоминая героические майские сражения в Сардарапате, Баш Апаране, Каракилисе, когда сплоченный армянский народ борьбой не на жизнь, а насмерть оказал противостояние турецкой армии и общенациональной победой обеспечил данное Богом право жить на родной земле, благоустраивать свою страну», – отметил католикос Гарегин II.
По словам Гарегина Второго, с тем же чувством горячего патриотизма и бесстрашием духа сегодня сыны армянского народа защищают границы Армении и Арцаха, своими подвигами открывая новые памятные страницы в нашей истории.
Как говорится в послании, «у нас есть долг перед нашими героями, пожертвовавшими свои жизни во имя свободы нашей родины и установления мира». Этот долг заключается в усилении нашей страны, обеспечении благоденствия нашего народа, укреплении нашей государственности.