Ալավերդյան. Ընտանեկան բիզնեսին արտոնություններ տալու հետևանքով 8 մլրդ դրամ կորցրեցինք
2015 թվականի հաշվետու տարում հարկային եկամուտները նվազել են՝ չնայած թերի կատարման պատճառներ հանդիսացող գործոնները օբյեկտիվ են եղել, ԱԺ-ում 2015 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Պետեկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Արմեն Ալավերդյանը՝ հավելելով, որ  առաջին գործոնները ներմուծումների էական կրճատումն էր:
«2015-ին 2014-ի նկատմամբ ԵՏՄ շրջանակներում, տարածաշրջանային զարգացումների շրջանակներում եղան մի կողմից ոչ միայն ներմուծումների ֆիզիկական ծավալի կրճատում, այլ նաև երրորդ երկրներից ներմուծումների տեղաշարժ դեպի ԵՏՄ երկրներ»,-ասաց նա:
Ա. Ալավերդյանը բացատրեց, որ ենթադրենք ձեթը, ցորենը կամ անվադողերը երրորդ երկրներից էին բերում և 32%-ի չափով եկամուտներ էին ունենում, այդ ապրանքները ԵՏՄ անդամակցությունից հետո սկսեցին 2015-ին ներմուծվել ՌԴ-ից:
«Այս պարագայում հասկանալի պատճառներով կորցրեցինք ներմուծման հետ կապված հարկատեսակներ:  ԵՏՄ երկրներից ԱԱՀ գանձում են, բայց հաշվի առնելով, որ գանձման գործընթացում էլ հաշվի ապարատների հիման վրա մաքսատուրքը չի արտացոլում, բազան նկատելիոն նվազել է,  եկամտային մեծ կորուստ եղավ»,- ասաց նա:
Ա. Ալավերդյանի խոսքով՝ օրենսդրության ազդեցություն ևս հարկային եկամուտների նվազման համար պատճառ հանդիսացավ, քանի որ դրանով արտոնություններ տրվեցին սահմանամերձ համայքներում բիզնես գործունեությանը՝ հարկերից ազատվելու նպատակով:
«Շրջանառության հարկի շեմը բարձրացվեց, 3,8 մլրդի կորուստ եղավ, նաև ընտանեկան բիզնեսին արտոնություններ տրվեցին, ինչի հետևանքով 18 մլրդ դրամ կորցրեցինք»,- հայտարարեց նա:
Պատգամավոր Խաչատուր Քոքոքբելյանն արձագանքեց, որ ԵՏՄ մտնելուց հետո բացի վնասից օգուտ չի ստացել:
«Սա արձանագրենք ու առաջ անցնենք, դուք պրոֆեսինալ եք և միշտ էլ այդ մակարդակը պահել եք, շնորհակալ եմ»,- ասաց նա:

Армен Алавердян: Из-за льгот семейному бизнесу потери составили 18 млрд. драмов
В 2015 отчетном году налоговые доходы госбюджета сократились, хотя и факторы, ставшие причиной их недопоступления – объективные, заявил заместитель председателя Комитета государственных доходов Армении Армен Алавердян сегодня в ходе обсуждения отчета об исполнении бюджета 2015г. в парламенте Армении.
По его словам, первоочередным факторам стало значительное сокращение импорта.
«В 2015 году по сравнению с 2014г. в рамках региональных развитий и развитий в ЕАЭС    с одной стороны наблюдалось не только сокращение физического объема импорта, но и перемещение импорта из третьих стран в страны ЕАЭС», - сказал он.
А.Алавердян объяснил, что, к примеру, растительное масло, пшеница или шины ввозились из третьих стран и доходы от этого составляли 32%, однако после членства в ЕАЭС эти товары начали импортироваться из России.
«В этих условиях мы по понятным причинам потеряли виды налогов, связанные с импортом товаров», - сказал А.Алавердян.
По его словам, причиной уменьшения доходов стали также законодательные изменения, поскольку тем самым с целью освобождения от налогов были предоставлены льготы бизнес-деятельности в приграничных общинах.
«Порог налога с оборота был повышен, что привело к потерям в размере 3,8 млрд., также были предоставлены  льготы семейному бизнесу, в результате чего потери составили 18 млрд. драмов», - сказал А.Алавердян.
В ответ депутат парламента Хачатур Кокобелян заявил, что вступление в Евразийский экономический союз ничего кроме вреда Армении не принесло.