Թևան Պողոսյան. Քննարկվել է հայկական և ադրբեջանական պատվիրակություններին այլևս ՆԱՏՕ ԽՎ միջոցառումներին չհրավիրելու հարցը
30/05/2016 19:01
ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի ետնաբեմում քննարկվել է հայկական և ադրբեջանական պատվիրակություններին այլևս ԽՎ միջոցառումներին չհրավիրելու հարցը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ասաց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամ Թևան Պողոսյանը:
«Վերջին չորս տարվա ընթացքում ՆԱՏՕ ԽՎ ցանկացած թեմա վերածվում էր հայ-ադրբեջանական բանավոր բախումների: Այս անգամ կազմակերպիչների մոտ կար մի իրավիճակ, որ եթե այսպես շարունակվի, պատրաստ են քննարկելու հարցը, որ երկու պատվիրակություններին այլևս չհրավիրեն իրենց միջոցառումներին՝ հաշվի առնելով, որ եթե ծառերի կամ անտառների մասին խոսակցություն է գնում, հայ և ադրբեջանցի պատվիրակները միևնույն է խոսում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի մասին», - ասաց Թևան Պողոսյանը:
Պատգամավորը Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում մասնակցում է ՆԱՏՕ ԽՎ գարնանային նստաշրջանի աշխատանքին:
Այդուհանդերձ, ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության անդամը ասաց, որ հայկական պատվիրակությունը միշտ էլ հայտարարել է, որ բանավեճերի հրահրողը Ադրբեջանն է:
«Մենք չենք կարող լուռ մնալ, երբ փորձում են սուտ տեղեկություն տարածել և պրոպագանդայով զբաղվել կամ վիրավորել մի ամբողջ ազգի: Մենք այդ ազգի ընտրյալներն ենք և պետք է պաշտպանենք մեր շահերը», - ասաց նա:
Թևան Պողոսյանը տեղեկացրեց, որ այս նստաշրջանի ընթացքում մինչև վեհաժողովի սկսվելը, կազմակերպիչները քաղաքական պատվիրակություններին հինգ րոպե ժամանակ են տրամադրել արտահայտվելու համար:
«Սա արել են, որ պատվիրակներին հնարավորություն տան արտահայտվելու համար, որ ընթացքում չխանգարեն», - ասաց նա:
ՆԱՏՕ ԽՎ գարնանային նստաշրջանը մեկնարկել է մայիսի 27-ին Ալբանիայի մայրաքաղաք Տիրանայում: Վեհաժողովը կայանում է ՆԱՏՕ-ի հետ կապված տարբեր հարցերի ու խնդիրների շուրջ խորհրդակցությունների նպատակով:
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ այս շրջանը հատուկ նշանակություն ունի, քանի որ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը հուլիսին գումարվելու է Վարշավայում: Ակնկալվում է, որ Տիրանայի խորհրդաժողովում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները օրակարգ են դառնալու Վարշավայում գումարվելիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում:

Теван Погосян: Обсуждается вопрос целесообразности приглашения армянской и азербайджанской делегаций на мероприятия НАТО
30/05/2016 19:59
В кулуарах сессии Парламентской ассамблеи НАТО в Тиране обсуждался вопрос о том, чтобы впредь не приглашать армянскую и азербайджанскую делегации на мероприятия Альянса, сообщил корреспонденту Aysor.am член армянской делегации в Парламентской ассамблее НАТО Теван Погосян.
«В течение последних четырех лет любая тема на ПА НАТО превращается в словесную армяно-азербайджанскую перепалку. В этот раз возникла ситуации, когда организаторы готовы были обсудить вопрос целесообразности приглашения в дальнейшем этих двух делегаций на мероприятия НАТО. Учитывая тот факт, что даже тогда, когда речь идет о деревьях или лесах, армянские и азербайджанские делегаты все равно говорят о проблеме Нагорного Карабаха», - сказал по телефону корреспонденту Aysor.am Т.Погосян из столицы Албании.
Вместе с тем, член армянской делегации в Парламентской ассамблее НАТО заявил, что армянская делегация всегда заявляла о том, что полемику провоцирует Азербайджан.
«Мы не можем молчать, когда пытаются распространить лживую информацию и заниматься пропагандой или оскорблять целый народ. Мы – избранники этого народа и должны защищать его интересы», - сказал Т.Погосян.
Он сообщил, что до начала сессии организаторы предоставили политическим делегациям пять минут для заявлений. «Это было сделано для того, чтобы дать возможность делегатам высказаться и не мешать во время сессии», - отметил Т.Погосян.
Очередная сессия Парламентской ассамблеи (ПА) НАТО стартовала 27 мая в столице Албании Тиране.  В сессии ПА НАТО принимают участие более 250 делегатов и 28 государств-членов Альянса, а также государства-партнеры, представители наблюдателей и различных организаций.
Парламентарии НАТО обсуждают в Албании политику в области борьбы с терроризмом, проблемы массовой миграции, украинский кризис и вопросы безопасности на Южных Балканах и т.д. В ходе ПА НАТО планируется также  утвердить декларацию к саммиту НАТО в Варшаве.