Պուտինը ԵԱՏՄ պետություններին հրավիրել Է մասնակցել ներմուծման փոխարինման ռուսական ծրագրին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ԵԱՏՄ պետություններին հրավիրել Է մասնակցել ներմուծման փոխարինման ռուսական ծրագրին, հայտնում է «ТАСС»-ը:
«Հեռանկարային եմ համարում Միության պետությունների ներգրավումը ներմուծման փոխարինման ծրագրում, որն իրականացվում Է Ռուսաստանում», - նշել Է նա:
«Մենք հրավիրում ենք մեր բոլոր գործընկերներին՝ համատեղ սարքավորումներ և համալրող մասեր արտադրել 25-ից ավելի ճյուղերում»,-ասել Է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
ՌԴ նախագահը նշել Է, որ խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում Է մեքենաշինությանը, Էլեկտրոնային և թեթեւ արդյունաբերությանը, գյուղատնտեսությանը:
Ռուսական պետության ղեկավարը նաև հավանության է արժանացրել ԵԱՏՄ-ի և Եվրամիության փոխգործակցության կարգավորմանը նվիրված խորհրդաժողով անցկացնելու Ղազախստանի առաջարկությունը:
«Ողջունում ենք ԵԱՏՄ-ի եւ ԵՄ-ի միջև փոխգործակցության կարգավորմանը նվիրված միջազգային խորհրդաժողով անցկացնելու ղազախստանցի գործընկերների նախաձեռնությունը: Անհրաժեշտ Է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը ակտիվորեն ներգրավվի դրա վերամշակմանը», - ասել Է Պուտինը:

Путин пригласил государства ЕАЭС принять участие в российской программе импортозамещения
Президент России Владимир Путин пригласил государства ЕАЭС принять участие в российской программе импортозамещения, передает ТАСС.
«Перспективным видится подключение государств Союза к программе импортозамещения, проводимой в России», - отметил он.
«Мы приглашаем всех наших партнеров к совместному производству оборудования и комплектующих более чем в 25 отраслях», - сказал Путин на заседании Высшего Евразийского экономического совета.
Президент отметил, что, в частности, речь идет о машиностроении, электронной и легкой промышленности, сельском хозяйстве.
Глава государства также поддержал инициативу Казахстана о проведении конференции по налаживанию взаимодействия ЕАЭС и Евросоюза.
«Приветствуем инициативу казахстанских партнеров о проведении международной конференции по налаживанию взаимодействия между ЕАЭС и ЕС. Необходимо, чтобы ЕЭК активно подключилась к ее проработке», - сказал Путин.