Օբամա. Brexit-ի հետևանքով "ֆինանսական և միջազգային հիստերիա" տեղի չի ունենա
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած հանրաքվեի հետևանքով  "ֆինանսական և միջազգային հիստերիա" տեղի չի ունենա:  Ինչպես հայտնում է «ТАСС»-ը՝ համապատասխան հայտարարությունը նա արել է NPR ամերիկյան  ռադիոկայանի եթերում:
«Ես չէի չափազանցնի  դրա նշանակությունը: Brexit-ի վերաբերյալ քվեարկությունից հետո սկսվել է որոշակի հիստերիա, կարծես ՆԱՏՕ-ն  անհետացել է, տրանսատլանտիան դաշինքը փլուզվում է, իսկ  բոլոր երկրները փակվում են իրենց ներսում: Դա այն չէ, ինչ տեղի է ունենում», - ասել է Օբաման:
Օբաման ընդգծել է, որ «բրեքզիթի» պատճառով չի սպասում որևէ ողբերգական  փոփոխության և բերել է Նորվեգիայի օրինակը, որը թեև չի հանդիսանում ԵՄ-ի անդամ, սակայն ԱՄՆ-ի ամենամոտ դաշնակիցներից է:

Обама предостерег от "финансовой и международной истерики" в связи с Brexit
Президент США Барак Обама предостерег от "финансовой и международной истерики" в связи с результатами состоявшегося на прошлой неделе референдума о судьбе дальнейшего членства Великобритании в ЕС. Как сообщает ТАСС, соответствующее заявление он сделал сегодня в эфире американской радиостанции NPR.
"Я бы не преувеличивал значение этого, - сказал глава Белого дома. - После голосования по Brexit началась некоторая истерия, как будто НАТО куда-то пропала, трансатлантический альянс распадается, а каждая страна замыкается в себе. Это не то, что происходит".
Он подчеркнул, что не ожидает каких-то катастрофических изменений в результате Brexit-а и привел при этом пример Норвегии, которая не является членом ЕС, "однако остается одним из ближайших союзников" США.