Ամերիկացին դատի է տվել Apple ընկերությանը՝ հայտարարելով, որ ինքն iPhone-ն ավելի վաղ է հայտնագործել
Apple ընկերությունը ևս մի դատավարության մասնակից կդառնա, այս անգամ դատի նախաձեռնողը Ֆլորիդայի նահանգի քաղաքացի է, որը հայտարարել է, որ ինքն առաջինն է հայտնագործել iPhone-ը, հայտնում է Informing.ru-ն:
Ինչպես հայտնում է The New York Daily News պարբերականը՝ գյուտարար Թոմաս Ռոսսն արդեն դատարանին է ներկայացրել իր գծագրերը, որոնք թվագրված են 1992 թվականով: Նա պատրաստ է ապացուցել, որ ինքն է սմարթֆոնի գաղափարի հեղինակը:
Այժմ Ռոսսը ցանկանում է ընկերությունից դատարանի միջոցով մոտ 10 մլրդ դոլար ստանալ և հայտարարում է, թե իրեն «նշանակալի և անշրջելի վնաս է հասցվել»: Ռոսսը նաև ցանկանում է հասնել նրան, որ ընկերության վաճառքի ամբողջ ծավալից եկամտի 1,5 տոկոսն իրեն վճարվի որպես հոնորար:
Ռոսսի ներկայացրած գծագրերից դատելով, սարքը, որը նա նախագծել է, աննշան նմանություն ունի 2007 թվականի արտադրության iPhone-ի հետ: Գծագրերում մեծ էկրանով ուղղանկյուն է պատկերված: Գծագրերից մեկում պատկերված է  բացվող մոդել` երկու կողմից սենսորային էկրաններով: Բայց, ինչպես նշում է պարբերականը, այդ սարքն ավելի շատ նման է Nintendo խաղային համակարգին:
1992-ին Ռոսսը փորձել է իր գյուտն արտոնագրել որպես  «ընթերցանության համար էլեկտրոնային սարք» (electronic reading device): Բայց քանի որ չի կարողացել վճարել արտոնագրային գումարը, արտոնագրի գրանցման գործը փակվել է 1995-ին: Այն բանից հետո, երբ 2007-ին Սթիվ Ջոբսը ներկայացրել է iPhone-ը, Ռոսսը դատի է տվել ԱՄՆ-ի Արտոնագրային գերատեսչությանը:
Ռոսսը պատմել է, որ Apple-ից պահանջում է դադարեցնել իրենից գողացված գաղափարների հիման վրա արտադրվող սարքերի թողարկումը: Համապատասխան նամակը, նրա խոսքով, ինքն արդեն ուղարկել է Թիմ Կուկին:  Բայց, ինչպես նշել է  Apple-ի իրավաբան Ջեֆֆրի Լասկերը, «որ բոլոր նման հավակնությունները հիմք չունեն և օբյեկտիվորեն անապացուցելի են»:

Американец подал в суд на компанию Apple, утверждая, что изобрел iPhone раньше
Компании Apple предстоит еще одно судебное разбирательство, и в этот раз инициатором судебной тяжбы стал житель штата Флорида, который заявляет, что он первым изобрел устройство iPhone, передает Informing.ru.
Как сообщает издание The New York Daily News, изобретатель Томас Росс уже представил в суде свои чертежи, датированные 1992 годом. Он готов доказать, что является автором идеи смартфона. Теперь же Росс хочет отсудить у компании около 10 млрд долларов и заявляет, что ему нанесен «значительный и непоправимый ущерб». Также Росс хочет добиться выплаты до 1,5% прибыли от объема продаж компании в качестве гонорара.
Судя по представленным Росси чертежам, устройство, которое он изобрел, имеет незначительное сходство с iPhone 2007 года выпуска. На чертежах изображен прямоугольник с большим экраном. На одном из чертежей изображена раскладываемая модель с сенсорными экранами по обеим сторонам. Но, как отмечают в издании, это устройство больше похоже на игровую систему Nintendo.
В 1992 году Росс попытался запатентовать свое изобретение как «электронное устройство для чтения» (electronic reading device). Но поскольку он не смог оплатить патентный взнос, то дело о регистрации патента было закрыто в 1995 году. После того как в июле 2007 года Стив Джобс представил iPhone, Росс подал в суд на Патентное ведомство США.
Росс рассказал, что требует от Apple прекратить выпуск устройств, созданных на основе украденных у него идей. Соответствующее письмо, по его словам, он уже отправлял Тиму Куку. Но, как отметил юрист Apple Джеффри Ласкер, «что все подобные претензии не имеют под собой основания и объективно бездоказательны».