Կալիֆոռնիայում մարիխուանան ցանկանում են օրինականացնել
Կալիֆոռնիայի պատգամավորները հաստատել են, որ ԱՄՆ ամենախոշոր նահանգում բավականաչափ ստորագրություն են հավաքել մարիխուանայի օրինականացման հարցով քվեարկություն անցկացնելու համար, հայտնում է BBC–ի ռուսական ծառայությունը։
Նահանգի պետքարտուղար Ալեքս Փադիլյայի խոսքով՝ քվեարկությունը կկայանա նոյեմբերին:
Այս պահին ԱՄՆ 4 նահանգում՝ Կոլորադոյում, Վաշինգթոնում, Ալյասկայում և Օրեգոնում, թույլատրված է փոքր չափաքանակով մարիխուանայի օգտագործումը։
Օրինականացման կողմնակիցները նշում են, որ հաջողության դեպքում 21 տարին լրացած անձինք կարող են մինչեւ 30 գրամ մարիխուանա գնել հատուկ խանութներում և մինչև վեց գրամ աճեցնել անձամբ։ Ընդ որում, այն հանրային վայրերում, որտեղ գործում է ծխելու արգելքը, կգործի նաև մարիխուանայի օգտագործման արգելքը։
Կալիֆոռնիայի իշխանությունները կարծում են, որ թեթև թմրանյութի ակցիզը նահանգին տարեկան 1 մլրդ դոլար եկամուտ կբերի, իսկ օրինականացումը կօգնի օպտիմալացնել դատավորների, ոստիկանության և բանտերի աշխատանքը։

В Калифорнии хотят легализовать марихуану
Калифорнийские законодатели подтвердили, что в крупнейшем по населению штате США собрали достаточно подписей, чтобы провести голосование по легализации марихуаны, передает Русская служба BBC.
Как говорит секретарь штата Алекс Падилья, голосование по этому вопросу пройдет в ноябре.
На данный момент четыре штата разрешают приобретение и употребление небольших количеств продукта - Колорадо, Вашингтон, Аляска и Орегон.
Сторонники легализации предполагают, что в случае успеха их инициативы люди старше 21 года смогут покупать до 30 граммов марихуаны в специализированных магазинах и выращивать до шести растений лично. При этом в тех публичных местах, где уже существует запрет на курение, будет действовать и запрет на употребление марихуаны.
Власти Калифорнии считают, что акцизы на легкий наркотик смогут приносить казне штата миллиард долларов ежегодно, в то время как легализация поможет оптимизировать работу судов, полиции и тюрем.