Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար. ԵՄ կազմից մեր երկրի դուրս գալու հարցով հանրաքվե չի լինի
ԵՄ կազմից Ֆինլանդիայի դուրս գալու հարցով հանրաքվե գործող կառավարության օրոք չի լինելու։ Ինչպես հայտնում  է "ТАСС"-ն՝ այս մասին հայտարարել է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար, "Իրական ֆիններ" կուսակցության նախագահ Տիմո Սոյնին։ Նրա կուսակցությունն ավանդաբար համարում են եվրասկեպտիկների կուսակցություն։
Այդպես է նա մեկնաբանել անցյալ շաբաթ  իր  կուսակցության երիտթևի նախաձեռնությունը, որով ստորագրահավաք էր սկսվել Բրիտանիայի օրինակով հանրաքվե անցկացնելու համար։ Մեկ շաբաթում այն ստորագրել է մոտ 21 հազար մարդ, իսկ խորհրդարանում քննարկվելու համար անհրաժեշտ է 50 հազար ստորագրություն, որն հավաքելու համար կես տարի ժամանակ է տրվում։
"Հանրաքվեն, եթե այն անցկացվի, կլինի կառավարության որոշմամբ։ Առանց կառավարության, ոչինչ կազմակերպել չի կարելի։ Ներկայիս կառավարության դիրքորոշման  համաձայն՝ նման հանրաքվե չի անցկացվի։ Դա գրված է կառավարական ծրագրում, եւ կառավարությունը դրան հետևում է", – ընդգծել է նա։
"Սակայն քաղաքացիական նախաձեռնությունն այլ բան է։ Նա քննարկում է սկսում, որը լավ բան է։ Այդպես՝ Պաավո Վյարյունեն դարձել է եվրոգոտուց դուրս գալու նախաձեռնության հեղինակը, որն արդեն քննարկվում է խորհրդարանում", – ասել է նախարարը։
Սոյնիի խոսքով՝ Ֆինլանդիայում խոսքի ազատություն է, այդ պատճառով էլ բազմաթիվ քաղաքացիական նախաձեռնություններ են ստեղծվում, որոնք հայտնվում են խորհրդարանում, սակայն նախաձեռնության ի հայտ գալը չի նշանակում, որ որոշումն արդեն կայացվել է։

МИД Финляндии: Референдума о выходе страны из ЕС не будет
Референдум о выходе Финляндии из ЕС во время срока полномочий действующего правительства страны проводиться не будет. Как  сообщает  ТАСС,  об этом заявил на пресс-конференции глава МИД Финляндии, председатель входящей в правящую коалицию партии "Истинные финны" Тимо Сойни.
Как отмечается, эту политическую силу традиционно считают партией евроскептиков.
Так он прокомментировал то, что на прошлой неделе представитель молодежного крыла "Истинных финнов" Себастьян Тюнккюнен начал сбор подписей под гражданской инициативой об организации референдума, подобного британскому. Ее всего за неделю подписали уже почти 21 тыс. человек, а для рассмотрения парламентом нужно набрать 50 тыс. подписей, на что отводится полгода.
"Референдум, если он будет проводиться, будет решением правительства. Без правительства организовать ничего нельзя. Согласно позиции нынешнего правительства, такой референдум проведен не будет. Это записано в правительственной программе, и правительство ей следует", - подчеркнул он.
"Однако гражданская инициатива - это другое дело. Она запускает дискуссию, что является хорошим делом. Так, Пааво Вяюрюнен стал автором инициативы по выходу из еврозоны, и она уже находится на рассмотрении парламента", - добавил он.
По словам Сойни, в Финляндии существует свобода слова, поэтому создается множество гражданских инициатив, которые попадают в парламент, но сам факт появления инициативы не значит, что решение уже принято.