Պուտինն ու Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել
Կայացել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որը դարձել է վերջին ութ ամիսների ընթացքում  երկու երկրների ղեկավարների առաջին շփումը:
Թուրքիայի ղեկավարությունը դրական է գնահատել զրույցի արդյունքները, հայտնում է "Интерфакс"-ը:
"Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահների զրույցը անցկացվել է դրական տրամադրվածությամբ ", - թուրքական մամուլը մեջբերում է Էրդողանի ներկայացուցչի խոսքերը:
Երկու նախագահների զրույցը դարձել է առաջինն այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի ՌՕՈՒ-ն Սիրիայի երկնքում 2015 թվականի նոյեմբերին խոցել է ռուսական  "Սու-24" ռմբակոծիչը:
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել 2 օր անց այն բանից հետո, երբ Պուտինն Էրդողանից նամակ է ստացել, որում նա իր ափսոսանքն է հայտնել ողբերգության հետ կապված, որը դարձել էր օդաչուի մահվան պատճառ:

Состоялся телефонный разговор Путина с Эрдоганом
Состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с лидером Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом - первое общение руководителей двух стран более чем за семь месяцев полного отсутствия двусторонних контактов.
Руководство Турции положительно оценило итоги разговора, передает "Интерфакс".
"Разговор президентов Турции и России прошел в очень позитивном русле", - цитирует турецкая пресса слова представителя канцелярии Эрдогана.
Состоявшийся разговор двух президентов стал первым после того, как истребитель ВВС Турции сбил российский бомбардировщик Су-24 в небе над Сирией в ноябре 2015 года.
Телефонный разговор состоялся через два дня после сообщения Кремля о получении российским президентом послания, в котором Эрдоган выражал сожаление в связи трагедией, повлекшей гибель пилота.