Գագիկ Մինասյան. Ռազմական գործողությունները հեռացնում են Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը
Ղարաբաղյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, իսկ մարտական գործողությունները միայն հեռացնում են դրա կարգավորումը, այսօր Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում հայատարարել է հայկական պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը, գրում է ria.ru-ն:
«Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերջին փորձը հաջողություն չունեցավ: Այս ռազմական արկածախնդրության ընթացքում զոհվեցին հարյուրավոր հայ և ադրբեջանցի երիտասարդներ: Այս ողբերգության կոնտեքստում արդեն կարևոր չէ, որ Ադրբեջանի կորուստները մոտ հինգ անգամ ավելին էին: Այդպես էր միշտ, այդպես էլ կլինի: Կարևոր է հասկանալ, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը:
«Այս հակամարատության միակ լուծումը խաղաղ ճանապարհն է, որն առաջին հերթին դրված է տնտեսական համագործակցության հարթությունում»,- ասել է Գագիկ Մինասյան:

Боевые действия лишь отдаляют решение карабахского конфликта - делегация Армении в ПАЧЭС
Карабахский конфликт не имеет военного решения, а боевые действия лишь отдаляют его завершение, заявил в среду глава делегации Армении в Парламентской ассамблее Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС) Гагик Минасян, сообщает РИА Новости.
"Последняя попытка разрешения карабахского конфликта не увенчалась успехом. В ходе этой военной авантюры погибли сотни молодых ребят, армянских и азербайджанских. Перед лицом этой трагедии уже не важно, что потери Азербайджана в пять раз превысили армянские. Так было всегда, так будет впредь. Главное - понять, что карабахский конфликт не имеет военного решения", - сказал Г.Минасян, выступая на заседании 47 Генассамблеи ПАЧЭС.
По его словам, военный путь лишь отдаляет от решения проблемы. "Единственный путь решения этого конфликта - мирный путь, лежащий, в первую очередь, в плоскости экономического сотрудничества", - добавил глава армянской делегации.