ԱՄՆ-ն Իրաքի արևմուտքում ոչնչացրել է ԻՊ 250 գրոհային
Իրաքի արևմուտքում գտնվող Էլ-Ֆալլուջ քաղաքի մոտ ԱՄՆ-ի ավիահարվածների հետևանքով ոչնչացվել է «Իսլամական պետության» ավելի քան 250 գրոհային: Ինչպես հայտնում է «РИАНовости»-ն, այս մասին հայտարարել է Reuters-ի աղբյուրը:
Ըստ նախնական գնահատականի՝ չորեքշաբթի իրականացված  ավիահարվածների հետևանքով ոչնչացվել է նաև ամենաքիչը 40 տրանսպորտային միջոց, որոնք պատկանել են ԻՊ-ին։ Ինչպես նշել է աղբյուրը, հստակ գնահատականից հետո այդ տվյալները կարող են փոխվել։
Քաղաքի նկատմամբ վերահսկողությունը կարևոր է երկրի իշխանությունների համար, քանի որ այն շատ մոտ է Բաղդադին. ԻՊ-ի գրոհայինները օգտագործել են Էլ-Ֆալուջան, որը գտնվում է  մայրաքաղաքից 65 կմ դեպի արևմուտք պլացդարմ՝ իրենց հերթական հարձակումների համար։ Կիրակի Իրաքի իշխանությունները հայտարարել էին ԻՊ-ից քաղաքի ամբողջական ազատագրման մասին։

США ликвидировали 250 боевиков ИГ близ Эль-Фаллуджи на западе Ирака
По меньшей мере 250 боевиков террористической группировки "Исламское государство" были ликвидированы в ходе авиаударов коалиции во главе с США около города Эль-Фаллуджа на западе Ирака. Как  сообщает "РИАНовости", об этом зьаявил источник  агентства Рейтер.
По предварительным оценкам, в результате авиаударов, нанесенных по боевикам в среду, также были уничтожены не менее 40 транспортных средств, принадлежащих ИГ. Как отметил источник, после точной оценки данные могут измениться.
Контроль над городом важен для властей страны ввиду его близкого расположения к Багдаду: боевики ИГ использовали Эль-Фаллуджу, расположенную в 65 километрах к западу от столицы, как плацдарм для осуществления атак. В воскресенье власти Ирака объявили о полном освобождении города от ИГ.