Օբամա. Նավթի գներն աճելու են
«Այժմ նավթը էժան է, սակայն այն կթանկանա և կդառնա ավելի ու ավելի թանկ, քանի որ սահմանափակ ռեսուրս է, իսկ դրա արդյունահանումը գնալով կդառնա ավելի ծախսատար գործընթաց», - հայտարարել է Օբաման՝ ելույթ ունենալով Օտտավայում Հյուսիսային Ամերիկայի առաջնորդների գագաթաժողովում:
Օբաման կոչ է արել ներդնել էներգիայի էկոլոգիապես մաքուր աղբյուրներ:
«Տեխնոլոգիաները առաջ են շարժվում: Զարգանում են արևային էներգետիկան, քամու էներգիան, հիդրոէներգետիկան, բիոռեակտորները, ինչպես նաև այն տեխնոլոգիաները, որոնց մասին մենք վերջերս նույնիսկ չենք մտածել»,- ասել է նա:
ԱՄՆ-ի, Կանադայի և Մեքսիկայի առաջնորդները պայմանավորվել են ստեղծել շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործընկերություն, որի շրջանակներում պատրաստվում են մայրցամաքում մաքուր էներգետիկայի մասնաբաժինը մինչև 2025 թվականը արտադրության ընդհանուր ծավալում ավելացնել մինչև 50%:

Обама: цены на нефть будут расти
Президент США Барак Обама считает, что рано или поздно цены на нефть вырастут, сообщает "РИАНовости".
"Сейчас нефть дешевая, но она подорожает. И будет становиться все дороже, поскольку является ограниченным ресурсом и ее извлечение будет все более затратным процессом", — заявил американский президент, выступая на саммите лидеров стран Северной Америки в Оттаве.
Обама также призвал внедрять экологически чистые источники энергии.
"Технология движется вперед — развивается солнечная энергетика, энергия ветра, гидроэнергетика, биореакторы, а также технологии, о которых мы еще недавно даже не задумывались", — отметил он.
Лидеры США, Канады и Мексики договорились о создании партнерства по сохранению окружающей среды, в рамках которого собираются повысить долю чистой энергетики на континенте к 2025 году до 50% от общего объема выработки.