Չինաստանում հանուն մարդկային օրգանների սպանվել է մեկուկես մլն խղճի բանտարկյալ
Չինաստանում սև փոխպատվաստման տարածման մասին նոր զեկույցի համաձայն՝ երկրում սպանվել է մեկուկես մլն խղճի բանտարկյալ՝ հանուն մարդկային օրգանների, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով The Independent-ին:
Ինչպես հաղորդվում է, զեկույցը պատրաստել են Կանադայի նախկին պետքարտուղար Դևիդ Քիլգուրը, իրավապաշտպան Դևիդ Մեյթասը և լրագրող Էթան Գութմանը: Զեկույցում նրանք պնդում են, որ չինացի վիրաբույժները տարեկան կատարում են 60-100 հազար այդպիսի փոխպատվաստում՝ չնայած դեռ երկու տարի առաջ այդ պրակտիկայի դադարեցման մասին իշխանությունների հայտարարությանը:
Նշվում է, որ Չինաստանում տարածված մեդիտատիվ պրակտիկայի՝ Ֆալունգունի կողմնակիցներից հանում են սիրտը, լյարդը և այլ օրգաններ: Դրա հետևորդները շատ տասնամյակներ հալածվում են իշխանությունների կողմից:
The Independent-ը գրում է, որ պաշտոնապես Չինաստանի կառավարությունը հայտարարում է օրգանների փոխպատվաստման տարեկան 10 հազար վիրահատության մասին: Սակայն, ըստ հեղինակների, այդ թիվը զգալիորեն նվազեցված է:

В Китае ради органов убиты полтора миллиона узников совести
Согласно новому докладу о распространении в Китае черной трансплантологии, в стране ради органов убиты уже около полутора миллионов узников совести, передает Gazeta.ru со ссылкой на The Independent.
Как сообщается, доклад подготовлен экс-госсекретарем Канады Дэвидом Килгуром, правозащитником Дэвидом Мэйтасом и журналистом Этаном Гутманом. В нем утверждается, что ежегодно китайские хирурги выполняют от 60 тыс. до 100 тыс. таких трансплантаций, несмотря на заявления властей о прекращении данной практики еще два года назад.
Отмечается, что в основном сердце, печень и другие органы извлекают у сторонников Фальньгун – распространенной в Китае медитативной практики. Ее последователи подвергаются гонениям со стороны властей в течение многих десятилетий.
The Independent пишет, что официально китайское правительство заявляет о 10 тыс. операций по трансплантации органов ежегодно. Однако авторы полагают, что эта цифра существенно занижена.