Տաջիկստանում երկրաշարժը բնակելի տներ է քանդել
Տաջիկստանում նախօրեին երեկոյան տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով երկրի արևելքում մասնակի և ամբողջությամբ տասնյակ բնակելի տներ, տնտեսական նշանակության շինություններ են քանդվել, հայտնում է «РИАНовости»-ն՝ հղում անելով Արտակարգ իրավիճակների հանձնաժողովին:
ԱԻՀ-ի տվյալով՝ աղետի գոտում են այս պահին գտնվում երկրի կառավարական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները՝ փոխվարչապետ Մահմաթոիր Զոկիրզոդայի գլխավորությամբ:
Տաջիկստանի երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ երեկ տեղի ժամանակով 19:58-ին Տաջիկստանի տարածքում երկրաշարժ է տեղի ունեցել:
Ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը գտնվել է հյուսիս-արևելյան Դուշանբե քաղաքից 147 կմ  և հարավ-արևմտյան Հարմի շրջկենտրոնից 15 կմ հեռավորության վրա: Երկրաշարժի ուժգնությունը կազմել է 5-6 բալ:

В Таджикистане землетрясение разрушело жилые дома
Землетрясение, произошедшее накануне вечером в Таджикистане, частично и полностью разрушило десятки жилых домов и объектов народного хозяйства на территории Раштского района на востоке страны, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Комитета по чрезвычайным ситуациям.
По данным КЧС, в настоящее время на месте стихийного бедствия находится правительственная комиссия под руководством вице-премьера Таджикистана Махматоира Зокирзода.
По данным Геофизической службы при правительстве Таджикистана, 1 июля в 19.58 часов по местному времени (17.58 мск) на территории Таджикистана произошло землетрясение.
Эпицентр подземных толчков был расположен в 147 километрах северо-восточнее города Душанбе и 15 километрах юго-восточнее райцентра Гарм. Интенсивность землетрясения в эпицентре составила 5-6 баллов.