Օլանդը կոչ է արել շտապ սկսել ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը
Մեծ Բրիտանիան կարող Է ազատ մուտք ստանալ Եվրոպայի շուկա, միայն եթե նրա վրա տարածվի Եվրոպայում մարդկանց ազատ տեղաշարժման իրավունքը, հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Այս մասին հայտնել է  BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Դա ամենակարևոր հանգամաքն է: Բրիտանիան ստիպված կլինի ընտրել. մնալ միասնական շուկայում եւ ընդունել ազատ տեղաշարժման իրավունքը կամ ստանալ այլ կարգավիճակ», - հայտարարել Է Ֆրանսիայի ղեկավարը:
Ելույթ ունենալով Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ կայացած հանդիպումից հետո՝ Օլանդը նաեւ վերստին Միացյալ Թագավորությանը կոչ Է արել հնարավորինս շտապ սկսելու ԵՄ-ից դուրս գալու գործընթացը:
Մեյը հերթական անգամ հայտարարել է, որ չի ցանկանում դուրս գալու գործընթացը պաշտոնապես սկսել 2017 թվականից շուտ: Նա նաև նշել Է, որ մտադիր Է պահպանել սերտ կապերը Եվրամիության հետ և շարունակել համագործակցել Ֆրանսիայի հետ, այդ թվում ահաբեկչության դեմ պայքարի բնագավառում:

Олланд призвал начать выход Британии из ЕС поскорее
Британия может получить свободный доступ к европейскому рынку, только если на нее будет распространяться право свободного передвижения людей в Европе, заявил президент Франции Франсуа Олланд. Об этом сообщает русская служба BBC.
«Это самый важный момент. Британии придется выбрать: остаться на едином рынке и принять право на свободное передвижение или получить другой статус», - заявил французский лидер.
Выступая после первой встречи с новым премьер-министром Британии Терезой Мэй, Олланд также снова призвал Соединенное Королевство начать процесс выхода из ЕС как можно скорее.
Мэй в очередной раз заявила, что не хочет официально начинать процесс выхода ранее 2017 года. Она также отметила, что намерена сохранить тесные связи с Евросоюзом и продолжить сотрудничать с Францией, в том числе в борьбе против терроризма.