Սմարթֆոնը լրտեսումից պաշտպանելու համար Սնոուդենը պատյան է ստեղծում
ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը հեռախոսի պատյանի նոր մոդել է մշակում iPhone մոդելի հեռախոսների համար, որը թույլ կտա ամբողջությամբ արգելափակել GPS-ազդանշանի փոխանցումը և դրանով խուսափել հատուկ ծառայությունների լրտեսությունից, հայտնում է «Взгляд»-ը:
Սնոուդենը աշխատանք է իրականացնում ամերիկացի հաքեր Էնդրյու Խուանի հետ համատեղ, որը հիմա ապրում է Սինգապուրում:
Նրանք իրենց հետազոտության մասին զեկույց են հրապարակել, որտեղ բացատրում են, որ նոր բջջային հեռախոսները իրենց տիրոջ գտվելու մասին տեղեկություն են հաղորդում անգամ «թռիչքի ռեժիմի» ժամանակ:
Ըստ Սնոուդենի՝ տեխնոլոգիան առաջին հերթին կօգնի իրավապաշտպաններին և լրագրողներին, սակայն հասանելի կլինի յուրաքանչյուրին, ով կցանկանա զերծ մնալ լրտեսումից:

Сноуден разработает чехол для защиты смартфона от слежки
Эдвард Сноуден, организовавший утечку информации о слежке спецслужб США за гражданами, разрабатывает чехол для смартфона iPhone 6, который будет блокировать сигнал GPS и тем самым предотвращать слежку со стороны разведслужб, сообщает «Взгляд».
Сноуден ведет работу в сотрудничестве с американским хакером Энрдю Хуаном, который сейчас проживает в Сингапуре.
Разработчики опубликовали доклад о своих исследованиях, в котором объясняют, что новые модели мобильных телефонов передают информацию о местоположении аппарата даже в «режиме полета».
По задумке Сноудена, технология сможет помочь, в первую очередь, журналистам и правозащитникам, но будет доступна и любому, кто захочет обезопасить себя от слежки.