Սերժ Սարգսյանը դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել
Այսօր Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանրապետությունում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցություն է անցկացրել, տեղեկացնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Պատասխանատու մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ քննարկվել է Հանրապետության նախագահի կարգադրությամբ հաստատված ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարական ծրագրի կատարման վիճակը:
Ռազմավարական ծրագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունում ձևավորել ժամանակակից ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխանող իրավական համակարգ և դատական իշխանություն:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական ծրագիրը մեր իրավական և դատական համակարգի զարգացման համար էական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, և դրա պատշաճ իրականացումը խիստ կարևոր է բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու համար:
Քննարկման արդյունքներով արձանագրվել է, որ ծրագրի կատարման շուրջ չորս տարիների ընթացքում եղել են ինչպես դրական ձեռքբերումներ, այնպես էլ լուրջ թերացումներ և բացթողումներ: Խորհրդակցության ավարտին Հանրապետության Նախագահը պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին հանձնարարել է մինչև տարեվերջ գործուն միջոցներ ձեռնարկել չկատարված ծրագրային գործողություններն առավելագույնս արդյունավետ իրականացնելու համար:

Президент Армении провел совещание по вопросу реализации судебно-правовых реформ
Президент Армении Серж Саргсян провел совещание, посвященное осуществлению в стране судебно-правовых реформ.
Как сообщает пресс-служба президента, с руководителями ответственных органов обсуждался ход реализации положений утвержденной ранее главой государства Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах на 2012-2016гг.
Согласно информации, целью данной стратегической программы является формирование правовой системы и судебной власти, соответствующих стандартам современного демократического государства.
С.Саргсян отметил, что реализация на должном уровне Стратегической программы реформ в судебной и правовой сферах на 2012-2016гг. имеет чрезвычайно важное значение для развития данных систем и обеспечения последовательности реформ.
По итогам обсуждений было отмечено, что за 4 года осуществления стратегической программы реформ были зафиксированы как положительные результаты, так и серьезные недочеты и упущения.
С.Саргсян поручил ответственным лицам предпринять действенные меры с целью до конца года максимально эффективно завершить неоконченные в рамках данной программы мероприятия.