Ոստիկանները անհամաչափ բռնություն են կիրառել քաղաքացիների նկատմամբ և խոչընդոտել են լրագրողների ու փաստաբանների օրինական գործունեությանը. ՀՔԾ
23/07/2016 19:21
Մի խումբ քաղաքացիների հաղորդումների, ինչպես նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված տեղեկությունների հիման վրա տվյալներ են ձեռք բերվել ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից առերևույթ  պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը և փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ, փոխանցում է ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի ծառայությունը:
Մասնավորապես՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին մի խումբ զինված անձանց կողմից Երևանի Մ. Խորենացի փողոցում գտնվող՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ ոստիկանության գունդը զավթելուց հետո՝ տարբեր օրերի, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով կամ դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելով, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իրենց լիազորությունների շրջանակից, Երևան քաղաքի տարբեր վայրերից ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքում գտնվող ստորաբաժանումներ են տարել անձանց, նրանց նկատմամբ բռնություն են գործադրել, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, ինչպես նաև օրենքով նախատեսվածից ավելի ժամանակով ապօրինի պահել են այնտեղ՝ անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Բացի այդ, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ ոստիկանության ծառայողները, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը և բերվածներին իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նպատակով ներկայացած փաստաբանների լիազորությունների իրականացմանը:
ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու և փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 332.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Специальная следственная служба Армении: Полицейские применили против граждан несоразмерную силу и препятствовали законной деятельности журналистов и адвокатов
23/07/2016 21:04
Специальная следственная служба Армении заявляет, что на основании сообщений ряда граждан, а также опубликованных в СМИ сведений получены данные о явных злоупотреблениях сотрудниками различных подразделений Полиции Армении своими должностными полномочиями, превышении полномочий с применением ими насилия, препятствования законной профессиональной деятельности журналистов и адвокатов, передает пресс-служба ведомства.
В частности, в ходе подготовки материалов получены данные о том, что эти действия сотрудниками правоохранительных органов были совершены в различные дни в период после захвата 17 июля вооруженной группой полка ППС в Ереване – при задержании в различных частях столицы граждан, применении насилия в их отношении, причинении телесных повреждений, незаконном задержанием более предусмотренного законом срока.
Согласно заявлению, тем самым правам и законным интересам граждан, общества и государства был причинен значительный вред.
В связи с этим возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.308 (Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства),  ч.2 ст.309 (Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств), ч.2 ст.164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенное должностным лицом с использованием своего должностного положения), ч.1 ст.332.3 (Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию, осуществлению адвокатом или нотариусом своих полномочий) Уголовного кодекса Армении.