Ինչ-որ մարդիկ, առանց 1 դրամ գումար ծախսելու, դարձել են Որոտան ՀԷԿ-ի սեփականատեր. «Ժողովուրդ»
ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը վաղը կայանալիք նիստում պատրաստվում է իր համաձայնությունը տալ, որպեսզի «Քոնթուր Գլոբալ Հիդրո Կասկադ» ՓԲԸ-ն հնարավորություն ունենա իր գույքը գրավադրել «Արշինբանկ» և «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» ՓԲԸ-ներում։ Ինչպես հայտնի է՝ «Քոնթուր գլոբալ հիդրոկասկադ»–ը ԱՄՆ-ում գրանցված ընկերություն է, որը անցած տարի 180 մլն դոլարով գնեց Որոտանի ՀԷԿ-ը։ Գումարի կեսը՝ 90 մլն դոլարը, պետք է վճարեին մինչև 2015 թվականի հուլիսի 30-ը։  Այս մասին գրել է «Ժողովուրդ»-ը:
«Այդ գումարը վճարվեց՝ «HSBC բանկ Հայաստան»-ում, «Ամերիաբանկ»–ում և «Կոնվերս բանկ»–ում Որոտան ՀէԿ– ի գույքը գրավադրելով։ Հաջորդ 90 մլն դոլարը պետք է վճարվի մինչև այս հուլիսի 30-ը։ Այսինքն՝ մնացած գումարը ևս վարկով կվճարվի։ Ստացվում է, որ ինչ-որ մարդիկ, առանց 1 դրամ գումար ծախսելու, դարձել են Որոտան ՀԷԿ-ի սեփականատերը։ Իսկ թե ով կամ ովքեր կարող էին Հայաստանում պետական լծակներն այդքան անխնա օգտագործել ի շահ իրենց և նման գործարք իրականացնել, դժվար չէ կռահել», - հավելել է թերթը։

«Жоховурд»: Какие-то люди, не вложив ни драма, стали владельцами «Воротанского КГЭС»
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении собирается предоставить согласие на залог имущества ЗАО «Контур Глобал Гидрокаскад» в ЗАО «Ардшининвестбанк» и «Библос банк Армения», пишет газета «Жоховурд».
Как известно, «Контур глобал гидрокаскад» – зарегистрированная в США компания, которая в прошлом году приобрела компанию «Воротанский каскад ГЭС» за 180 млн долларов. Половину этой суммы – 90 млн долларов, должны были выплатить до 30 июля 2015 года, отмечает издание.
Эта сумма была выплачена за счет залога имущества компании «Воротанский КГЭС» в «HSBC Банк Армения», «Америбанк» и «Конверс Банк».
«Остальные 90 млн долларов должны быть выплачены до 30 июля этого года. То есть, остальная сумма также будет уплачена за счет кредита. Получается, что какие-то люди, не вложив ни драма, стали владельцами «Воротанского каскада ГЭС». Не сложно догадаться, кто мог в Армении использовать столь безжалостно государственные рычаги в своих интересах и совершить подобную сделку», - пишет газета.