Խնդիրն առանց արյունահեղության, խաղաղ ճանապարհով լուծելու հավաստիացումները կեղծ էին. Հակաճգնաժամային նախաձեռնող խորհրդի հայտարարությունը
26/07/2016 19:59
Հակաճգնաժամային նախաձեռնող խորհուրդը հայտարարություն է տարածել «Սասնա ծռեր» խմբի ներկայացուցիչների նկատմամբ զենք կիրառելու վերաբերյալ: Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«ՀՀ ոստիկանությունն իր 26.07.2016թ., հայտարարությամբ տեղեկացնում է, որ այսօր վաղ առավոտյան ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի մի քանի ներկայացուցիչներ ավտոմեքենայով շարժվել են դեպի ոստիկանական շղթան: Թվացյալ վտանգը կանխելու նպատակով ոստիկանները կրակ են բացել, որի հետևանքով ապստամբ խմբի երկու անդամներ ծանր վիրավորվել և տեղափոխվել են հիվանդանոց։
Ոստիկանության տարածած տեսանյութից ակնհայտ է, որ «Սասնա ծռերի» տղաները՝
ա) նպատակ չեն ունեցել գրոհել արգելապատնեշով պաշտպանված ոստիկաններին,
բ) այդ մեքենայով չէին կարող հաղթահարել արգելապատնեշը և մանավանդ,
գ) վտանգ չէին ներկայացնել ոստիկանների համար։
Անվիճելի է, որ ոստիկանությունը չցուցաբերելով տարրական զսպվածություն դիմել է որևէ կերպ չարդարացվող և չպատճառաբանված ծայրահեղ քայլի՝ զենք է կիրառել։ Այդ գործողության հետևանքով «վիրավորվել են» «Սասնա ծռեր»-ի խմբի անդամներ Աշոտ Պետրոսյանը և Հովհաննես Հարությունյանը:
Մենք այս արարքը գնահատում ենք որպես լիազորությունների չարաշահմամբ ուղեկցվող հակամարդկային և ապօրինի գործողություն, որը կարող էր հանգեցնել նաև մարդկային զոհերի։ Այս քայլով ոստիկանությունն ու հատուկ ծառայությունները ավելի են սրել առկա ճգնաժամային իրավիճակը: Եւ մի բան, որ արտակարգ մեծ կարևորություն ունի խաղաղ հանգուցալուծման գործում, փաստորեն, խնդիրն առանց արյունահեղության, խաղաղ ճանապարհով լուծելու իշխող վարչախմբի հավաստիացումները կեղծ էին:
Այս ամենին զուգահեռ, տարածված տեսանյութի մասնագիտական ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այն ամբողջական չէ։ Դրանով ՀՀ իրավապահ համակարգի ղեկավարությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ շարունակում է հավատարիմ մնալ իրադարձությունները խեղաթյուրելու և միակողմանի ներկայացնելու իր գործելաոճին:
Առկա բոլոր կասկածները ցրելու միակ ճանապարհը «Սասնա ծռեր» խմբին (այդ թվում` «վիրավորներին») իրողության սեփական տարբերակը ներկայացնելու հնարավորությամբ ապահովելն է։ Դրանից ելնելով պահի հրամայականն է «Սասնա ծռեր»-ի արտաքին աշխարհի հետ կապի վերականգնումը։ Վարչախմբի հակառակ կեցվածքը և սադրանքներով ուղեկցվող գործելաոճը սրում է իրավիճակը, արգելափակում է բանակցությունների ճանապարհով ճգնաժամի լուծումը և հղի է նոր արյունահեղություններով:
Այս իրավիճակում ակնհայտ է, որ միայն քաղաքացիների գործուն աջակցությամբ, Խորենացի փողոցում կամ մերձակա այլ վայրերում նրանց անմիջական ներկայությամբ է հնարավոր ակնկալել ճգնաժամն առանց նոր արյունահեղությունների լուծելու հանրային ցանկության իրականացումը»,-նշված է հայտարարությունում:

Антикризисный инициативный совет: Заверения в решении проблемы без кровопролития, мирным путем были обманом
26/07/2016 20:48
Антикризисный инициативный совет распространил заявление в связи с применением оружия в отношении представителей группы «Сасна црер». В заявлении, в частности отмечается, что заверения власти в решении проблемы без кровопролития, мирным путем были обманом.
«Полиция Армении в своем заявлении от 26.07.2016г. сообщает, что сегодня рано утром несколько представителей захватившей полк ППС группы "Сасна црер" на автомобиле приблизилась вплотную к полицейскому кордону. С целью пресечения дальнейшего продвижения и предотвращения исходящей угрозы полицейские открыли, в результате перестрелки двое из членов группы получили ранения и были переведены в больницу.
Из распространенного полицией материала очевидно, что члены «Сасна црер»
а) не преследовали цель прорвать оборонительный кордон полицейских,
б) эта машина не могла прорвать оборонительный кордон и особенно
в) представлять опасность для полицейских.
Очевидно, что полиция, не проявив элементарной сдержанности, обратилась к крайнему шагу, который не может быть никоим образом оправдан и мотивирован, – применила оружие. В результате этих действий «ранены» члены группы «Сасна црер» Ашот Петросян и Ованнес Арутюнян.
Мы оцениваем это как лишённое человечности незаконное действие, сопровождаемое злоупотреблением полномочиями, которое может привести также к человеческим жертвам. Этим шагом полиция и специальные службы еще более усугубили существующую кризисную ситуацию», - говорится в заявлении.
Как отмечается в заявлении, фактически, заверения власти в том, что проблема будет решена без кровопролития, мирным путем были обманом.
«Единственный путь, чтобы развеять все сомнения, – обеспечить группу «Сасна црер» (в том числе «раненых») возможностью представить собственный вариант событий. Исходя из этого, велением времени является восстановление связи с внешним миром. Противоположное поведение и сопровождаемый провокациями стиль работы обостряют ситуацию, закрывают возможность разрешения кризиса путем переговоров и влекут за собой новое кровопролитие», - отмечается в заявлении.