«Սասնա ծռերի» անդամ Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել. նա իրեն մեղավոր չի ճանաչում
Գիշերը փոխհրաձգության հետևանքով հրազենային վիրավորում ստացած «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ  քրեական օրենսգրքի 219 հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով և 235 հոդվածի 3-րդ մասով: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպան Լյուդվիգ Ավետիսյանը:
Հարությունյանի պաշտպանը նշեց նաև, որ Հովհաննեսն իրեն մեղավոր չի ճանաչում և հրաժարվել է ցուցմունք տալուց:
Նշենք, որ 219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ, այլ հաղորդակցության ուղիներ զավթելը կամ դրանք պահելը՝ զուգորդված՝ դրանք ոչնչացնելու կամ վնասելու սպառնալիքով, որը կատարվել է զավթածն ազատելու պայմանով պետությանը, կազմակերպությանը կամ քաղաքացուն որևէ գործողություն կատարելուն կամ որևէ գործողություն կատարելուց ձեռնպահ մնալուն հարկադրելու նպատակով, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից։
Այս հոդվածով նախատեսում է ազատազրկում 6-12 տարի ժամկետով:
235 հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից:

Члену вооруженной группы «Сасна црер» Ованнесу Арутюняну предъявлено обвинение. Он не признает себя виновным
26/07/2016 19:49
Раненному вследствие перестрелки ночью члену вооруженной группы «Сасна црер» Ованнесу Арутюняну выдвинуто обвинение по признакам п.1 ч.3 ст.219 и ч.3 ст.235 Уголовного кодекса РА. Об этом в беседе с корреспондентом  Aysor.am сообщил его адвокат Людвиг Аветисян.
Адвокат Арутюняна также отметил, что Ованнес не признает себя виновным и отказался давать показания.
Отметим, пункт 1 части 3 статьи 219 УК РА устанавливает: «Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, иных коммуникаций либо их удержание, соединенные с угрозой их уничтожения или повреждения в целях понуждения государства, организации или гражданина совершить какое-либо действие или воздержаться от совершения какого-либо действия как условия освобождения захваченного, – совершенные организованной группой».
Эта статья предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от шести до двенадцати лет.
Часть 3 статьи 235 УК РА устанавливает: «Незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия, боеприпасов, патронов к нарезному огнестрельному оружию, взрывчатых веществ или взрывных устройств, – совершенные  организованной группой».