ԱԺ արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու մասին Փաշինյանի պահանջին դեռևս երկու պատգամավոր է միացել. ՀԺ
Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց, որ ԱԺ աշխատակազմից ձևաթուղթ է վերցրել և նախաձեռնում է ստորագրահավաք՝ ՊՊԾ գնդում տեղի ունեցողի շուրջ այսօր ժամը 17։00-ին ԱԺ արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու մասին։
«Ձևաթուղթն այսօր վերցրել եմ, որպեսզի նիստը հրավիրվի, հարկավոր է առնվազն 44 պատգամավոր ստորագրի այդ ձևաթղթի տակ։ Կոչ եմ անում այն պատգամավորներին, ովքեր պատրաստ են միանալ ատորագրահավաքին, արձագանքեն, մենք կկապվենք իրենց հետ»,- Խորենացի փողոցում ասել է Փաշինյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ որոշման նախագիծ է ներկայացրել ԱԺ՝ իրավիճակն ուսումնասիրելու և հանգուցալուծում առաջարկելու հարցով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին։ Փաշինյանի համար անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է նման իրավիճակում  երկրի օրենսդիր մարմինն արձակուրդում գտնվել։
Հարցին, ի՞նչ եք կարծում 44 պատգամավոր այս պահին ՀՀ-ում կգտնվե՞ն, Փաշինյանը պատասխանել է. «131-ից՝ 44-ը, ոնց էլ չլինի, արդեն վայելած կլինեն հանգիստը։ Ի՞նչ է նշանակում արձակուրդում են, թող հետ գան»։
Այդ պահին արդեն ձևաթղթի տակ ստորագրել էին Փաշինյանը, Թևան Պողոսյանը, իսկ Ալեքսանդր Արզումանյանը հայտնել էր, որ միանում է ստորագրահավաքին։

«Айкакан жаманак»: К требованию Никола Пашиняна созвать внеочередное заседание парламента пока присоединились два депутата
28/07/2016 10:58
Депутат парламента Армении Никон Пашинян заявил накануне, что обратился в аппарат Национального собрания и инициирует сбор подписей с целью созыва сегодня в 17:00 чрезвычайного заседания парламента в связи с событиями вокруг захваченного полка ППС в Ереване.
«Я взял бланк, чтобы созвать заседание, нужны подписи минимум 44 депутатов под этим бланком. Призываю тех депутатов, которые готовы присоединиться к сбору подписей, отреагировать, мы с ними свяжемся», - заявил Пашинян на улице Хоренаци.
Он также сообщил, что в парламент представлен проект решения о создании временной парламентской комиссии по изучению и разрешению ситуации.
Никол Пашинян не может понять, как в подобной ситуации законодательный орган страны может находиться в отпуске.
На вопрос, можно ли найти сейчас в Армении 44 депутатов, Пашинян ответил: «44 депутата из 131, наверное, уже побывали в отпуске. Что значит в отпуске? Пусть вернуться».
Издание отмечает, что на тот момент под проектом решения подписались Пашинян, Теван Погосян, а Александр Арзуманян сообщил, что присоединяется к сбору подписей.