Թուրքիայում բազմաթիվ լրատվամիջոցներ են փակել
Թուրքիայի իշխանությունն  արտակարգ դրության գործողության շրջանակներում որոշել է փակել երկրում 131 ԶԼՄ,  գրում է РБК-ն՝ հղում անելով CNN Turk-ին:
«Դատախազներին չի հետաքրքրում, թե ինչ են գրել կամ խոսել սյունակագիրները: Ներկա պահին պատճառն այն է, որ Zaman-ի հայտնի աշխատակիցները, հավանաբար, ունեցել են խորը գիտելիքներ Ֆեթհուլլահ Գյուլենի ցանցի մասին, և, համապատասխանաբար, կարող են աջակցել հետաքննությանը», - ասել է լրատվական գործակալության աղբյուրը:
Կարգադրության համաձայն՝ Թուրքիայում կփակվեն 3 լրատվական գործակալություն, 16 հեռուստաալիք, 23 ռադիոկայան, 45 թերթ, 15 ամսագիր և 29 հրատարակչական տուն:
Հրատարակությունների թվում, որոնք իշխանությունները որոշել են փակել, Chian գործակալությունն ու ռադիոկայանն է, Nazar թերթը, Yumurcak հեռուստաալիքը և այլն: Բացի այդ, փակված ԶԼՄ-ների թվում են հայտնվել Zaman և Today`s Zaman թերթերը:

В Турции закрыли три информагентства, 16 телеканалов и 23 радиостанции
Турецкие власти в рамках действия режима чрезвычайного положения решили закрыть 131 СМИ в стране, сообщает РБК со ссылкой на CNN Turk.
«Прокурорам не интересно, что эти колумнисты писали или говорили. В настоящее время причиной является то, что видные сотрудники Zaman, вероятно, имели глубокие знания о сети Гюлена и, соответственно, могут внести вклад в расследование», - сказал источник агентства.
Согласно распоряжению, в Турции будут закрыты три информационных агентства, 16 телеканалов, 23 радиостанции, 45 газет, 15 журналов и 29 издательских домов. Среди изданий, которые власти решили закрыть, - агентство и радиостанция Chian, газета Nazar, телеканал Yumurcak и другие. Помимо этого, среди закрытых СМИ оказались газеты Zaman и Today`s Zaman.