Թուրքիայի նախկին վարչապետը խոստովանել է, որ ռուսական Սու-ը ոչնչացնելու հրամանն ինքն է արձակել
Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ հենց ինքն է անցյալ տարվա նոյեմբերին հրաման տվել ոչնչացնել ռուսական ռմբակոծիչ Սու-24-ը, գրում է РИА Новости-ին՝ հղում անելով Hurriyet Daily News-ին:
«Մեր երկրի ավանդույթների համաձայն՝ վարչապետը ներկայացնում է զինված ուժերի կիրառման կանոնները գրավոր տեսքով Գլխավոր շտաբին: Ես այդպիսի հրաման արձակել եմ հոկտեմբերի 10-ին», - հայտնել է Դավութօղլուն NTV-ին դեռ հուլիսի 15-ին:
Հիշեցնենք, որ 2015 նոյեմբերին թուրքական Ռազմա-օդային ուժերը ոչնչացրել են ռուսական Սու-24 ինքնաթիռը: Ռուսաստանի նախագահը այն անվանել է «հարված մեջքին» ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից: Ռուսաստանը դրանից հետո Թուրքիայի նկատմամբ կիրառել է մի շարք տնտեսական սահմանափակումներ: Այս տարվա հունիսի վերջին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կատարվածի համար ներողություն է խնդրել:

Экс-премьер Турции признал, что российский Су-24 сбили по его приказу
Бывший премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу подчеркнул, что именно он отдал приказ сбить российский бомбардировщик Су-24 в ноябре прошлого года, сообщает РИА Новости со ссылкой на издание Hurriyet Daily News.
«В соответствии с обычаями нашей страны, премьер-министр отдает правила применения вооруженной силы в письменной форме Генштабу. Я издал такой указ 10 октября», - сообщил Давутоглу NTV еще 15 июля.
В конце ноября 2015 года турецкие ВВС сбили российский Су-24 над территорией Сирии. Президент России назвал это "ударом в спину" со стороны пособников террористов. Россия ввела в отношении Турции ряд экономических ограничений. В конце июня этого года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган извинился за произошедшее.