Խորենացի փողոցում գործողության ժամանակ զինված խմբի հանցակիցները մեծաթիվ զոհեր էին ծրագրել. ԱԱԾ (Տեսանյութ)
29/07/2016 17:09
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ զինված խմբի կողմից ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում օրենքով սահմանված կարգով իրականացված դատավարական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հայտնաբերվել են զինված խմբին հանցավոր օժանդակություն ցույց տվող նոր անձինք:
«Մասնավորապես, պարզվել է, որ ներկայումս կալանավորված Մ.Մ.-ն, կապի մեջ գտնվելով զինված խմբի անդամներ Արմեն Լամբարյանի և Մարտին Հակոբյանի հետ, 2016թ. հուլիսի 24-ին պլանավորել է Խորենացի փողոցում ծառայություն իրականացնող ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու միջոցով հավաքի մասնակիցներին դրդել ճեղքելու արգելապատնեշները, միանալու հանցավոր խմբին և վերցնելու նրանց կողմից հափշտակված հրազենը: Ընդ որում, հաշվարկվել է, որ այդ ընթացքում քաղաքացիների մեջ կարող են և պետք է լինեն մեծաթիվ զոհեր:
Նկատի ունենալով վերոնշյալը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մեկ անգամ ևս հորդորում է քաղաքացիներին հանուն այլոց հանցավոր նպատակների չենթարկվել առանձին անձանց սադրանքներին, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների իրականացմանը և չվտանգել սեփական կյանքն ու առողջությունը:
Հիշեցնում և նախազգուցնում ենք, որ հատուկ միջոցառումների անցկացման նպատակով արգելափակված տարածք առանց թույլտվության մտնելու ցանկացած փորձ կանխվելու է օրենքով թույլատրելի և հասանելի բոլոր միջոցներով», - ասված է ԱԱԾ հայտարարությունում:

Во время демонстрации на улице Хоренаци планировались действия с многочисленными жертвами – СНБ Армении
29/07/2016 17:17
Служба национальной безопасности Армении выявила  новых лиц, оказывающих преступное содействие вооруженной группировке «Сасна црер», которые захватили 17 июля полк патрульно-постовой службы полиции в Ереване.
«В частности, в рамках оперативно-следственных мероприятий выяснилось, что арестованный в настоящее время М.М., находясь в связи с членами вооруженной группировки Арменом Ламбаряном и Мартином Акопяном, 24 июля 2016 года запланировал побудить демонстрантов на улице Хоренаци прорвать полицейское оцепление с применением насилия, присоединиться к вооруженной группе и завладеть оружием. Причем, было запланировано, что в ходе этих действий среди граждан должны были быть многочисленные жертвы», - говорится в сообщении СНБ Армении.
СНБ призывает граждан не поддаваться на провокации, не препятствовать действиям правоохранителей и не ставить под угрозу собственную жизнь, а также напоминает, что любая попытка проникновения на территорию, где осуществляются специальные мероприятия, будет пресечена всеми доступными законом методами.